Szpieg w Windows XP?

Asystent Wyszukiwania - narzędzie służące do wyszukiwania danych zaimplementowane do systemu Windows XP, w czasie pracy łączy się z serwerem Microsoftu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że program nawiązuje połączenie również wtedy, gdy użytkownik szuka danych nie w Internecie, ale na lokalnym twardym dysku.

Asystent Wyszukiwania, narzędzie służące do wyszukiwania danych zaimplementowane do systemu Windows XP, w czasie pracy łączy się z serwerem Microsoftu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że program nawiązuje połączenie również wtedy, gdy użytkownik szuka danych nie w Internecie, ale na lokalnym . O problemie tym poinformował brytyjski magazyn komputerowy The Register.

Próbę takiego połączenia można bez problemu wykryć, jeśli użytkownik korzysta z programu monitorującego wszystkie połączenia internetowe (np. ZoneAlarm). Z testów przeprowadzonych przez dziennikarzy The Register wynika, że Asystent Wyszukiwania nawiązuje połączenie z hostemhttp://sa.windows.com . Co ważne, program wysyła tam kilka plików, m.in.: transform.xsl, balloon.xsl, prevectr.xsl, vector.xsl oraz boolean.xsl.

Z informacji udostępnianych przez Microsoft (w ramach "Oświadczenia o prywatności") wynika, że pliki te są wykorzystywane do uaktualniania informacji o powiązaniach między poszczególnymi typami plików – dzięki temu możliwe jest stałe usprawnianie procesu wyszukiwania. Z tym można się zgodzić – wątpliwości budzi jedynie fakt, że o nawiązywaniu połączenia z serwerem Microsoftu nie jest informowany użytkownik systemu.

Więcej informacji:

http://www.theregister.co.uk