Szogun w gminie

Wdrażanie Szoguna

Kilkunastomiesięczną pracę konstruowania oprogramowania zakończono i przyjęto przez zarząd gminy na początku br. Obecnie , dzięki systemowi Oracle i związanym z nim narzędziom CASE, powstały trzy podsystemy pakietu Szogun:

- System Windykacji Dochodów Budżetowych;

- System Ewidencji Kadrowej;

- System Analiz Spraw (SAS).

Równolegle od dłuższego czasu trwają prace nad realizacją kolejnych elementów systemu Szogun - w II poł. br. przewidziano zakończenie prac przy wykonaniu:

- Systemu Płac;

- Systemu Ewidencji Ludności (łącznie z homologacją RCI Pesel);

- Systemu Finansowo-Księgowego;

- Systemu Ewidencji Gruntów.

Ten ostatni ma być dostosowany do standardowego oprogramowania jednego z liderów GIS (Geographic Information System). Ze względu na trwające negocjacje przedwczesne byłoby wymienianie nazwy tej firmy. Warunki początkowe stawiane dla systemu informacji przestrzennej to, wg p. S. Krupińskiego, współpraca z bazą Oracle, własny w miarę elastyczny język programowania, pozwalający na modyfikację danych oraz znamiona obiektowości.

W dalszych planach rozwojowych systemu Szogun na Mokotowie uwzględnia się zwiększenie mocy maszyny, zaś kolejne kroki to rozproszenie przetwarzania (architektura klient/serwer), a w dalszej przyszłości umożliwienie porozumiewania się między komputerami PC, czyli sieć lokalna.

Niesłychanie ważny, zdaniem p. S. Jasiorowskiego, jest także proces wdrażania systemu komputerowego. Wbrew obiegowym opiniom, właśnie na etapie wdrażania oprogramowania trzeba bardzo uważnie słuchać krytycznych uwag użytkowników. Pozwala to na dalsze udoskonalanie systemu przez implementację treści tych uwag w mechanizmy systemu.

Zarówno szkolenie jak i wdrożenie prowadzone są równolegle. Firma Unidatax jest również odpowiedzialna za szkolenie przyszłych użytkowników Szoguna. Jest ono prowadzone na miejscu, w wygospodarowanej na ten cel salce, bez przerywania rytmu pracy całego urzędu.

Największe kłopoty w trakcie szkoleń, sprawiali ci, którzy mieli już do czynienia z komputerami PC. Warto tu dodać, że część osób pracowała z wcześniej zakupionymi systemami, uruchamianymi na komputerach PC (Infosystem z Legionowa). Przejście z komputera PC na terminal oraz nieco inny styl pracy (wspólna baza danych, poufność danych - praca z dikumentami księgowymi bez możliwości prowadzenia poprawek) powodowało z początku trochę nieporozumień. Po pewnym czasie, w miarę nabywania rutyny i przyzwyczajeń, pojawiły się pozytywne opinie, szczególnie z działów finansowych (księgowość podatkowa).

Oracle + Case + administracja

W siedzibie firmy Unidatax spotkałem się z jej szefem, p. Mirosławem Tomalakiem, który udzielił mi kilku informacji, o samej firmie.

"Prywatna firma Unidatax - Varexim składała się z dwóch pionów. Varexim sprzedaje kopiarki Canon, Unidatax zajmuje się informatyką - okablowaniem strukturalnym, serwisem systemów informatycznych, naprawami, produkcją oprogramowania.

Część serwisowa, związana z okablowaniem i serwisem, wydzieliła się niedawno jako firma Dataservice. Jest to joint venture z Bull Polska, zajmujące się instalacjami na terenie całego kraju. Ma 12 działów terytorialnych i zainstalowała ok. 10 tys. komputerów w sieciach, w tym 2 tys. komputerów w krajowych bankach dla firmy Unisys.

Firma Unidatax, twórca systemu Szogun, w swej pracy związała się z systemem Oracle - ma uprawnienia VAR (Vertical Application Remarketer). Na decyzję wyboru Oracle wpłynął m.in. fakt, że jest to system, który obecnie panuje nad ponad połową światowego rynku baz danych.

System Szogun jest pakietem, w którym każdy z elementów składowych może pracować samodzielnie. Jest to duży system zarządzania w administracji - nakład pracy potrzebny na wykonanie tego systemu jest kilka razy większy niż dla systemów zarządzających pracą zakładów przemysłowych. W fazie początkowej współpracowaliśmy z firmą Radix, korzystając z ich doświadczeń w pracy z administracją terenową.

Szogun jest pakietem raczej kosztownym dla urzędów w małych miasteczkach czy gminach. Jest to produkt dla dużych metropolii lub ich dzielnic.

Ze względu na krajową specyfikę organizacji miast i gmin, wynikającą z ustawodawstwa, tradycji itp. nie obawiamy się konkurencji w sferze oprogramowania wspomagającego pracę administracji ze strony zachodnich systemów. Śmiem twierdzić, że prędzej oprogramowanie zachodnie dotrze do polskich fabryk czy szpitali, a taki proces w tej chwili trwa, niż do urzędów administracji terenowej. Wynika to m.in. stąd, że koszty adaptacji do warunków krajowych zachodniego oprogramowania, np. dla dużych firm, są nieporównywalnie mniejsze niż w przypadku pakietów dla administracji.

W czasie pracy nad realizacją dużego systemu kłopot sprawia fakt, że w międzyczasie powstają nowe wersje narzędzi, do których ciągle musimy się dostosowywać. Nowa wersja Oracle 7 pozwala na realizację rozproszonych baz danych. W urzędzie, który składa się z kilku filii (a tak właśnie jest na Mokotowie) można w sposób bardziej naturalny konstruować bazy danych. Tak poważny system musi ciągle żyć i być rozwijany.

Obecnie Szogun pomału wychodzi z fazy realizacji i wchodzi w fazę marketingu. W tej chwili mogę powiedzieć tylko to, że planujemy podpisanie dwóch poważnych kontraktów na zainstalowanie Szoguna w dwóch miastach wojewódzkich.

Uzupełniając słowa szefa Unidatax warto dodać, że na rynku polskim są jeszcze oferowane dwa systemy dla administracji, oparte na bazie Oracle - Ratusz firmy OTAGO oraz KSAT (Komputerowy System dla Administracji Terenowej) firmy COIG.


TOP 200