Szkolna premiera

Zapowiadana na wrzesień br. premiera NetWare 5.0 będzie poważnym wyzwaniem dla działu szkoleniowego Novella. Kierownictwo działu planuje modyfikacje programu kursów, tak aby odpowiadały one zapotrzebowaniu rynku, związanemu przede wszystkim z rozwojem Internetu.

Zapowiadana na wrzesień br. premiera NetWare 5.0 będzie poważnym wyzwaniem dla działu szkoleniowego Novella. Kierownictwo działu planuje modyfikacje programu kursów, tak aby odpowiadały one zapotrzebowaniu rynku, związanemu przede wszystkim z rozwojem Internetu.

Podstawowe założenia programu edukacyjnego Novella są zdeterminowane zbliżającą się premierą NetWare 5.0, do której dział szkoleń przygotowywał się już od połowy ub.r. Zastosowanie w NetWare 5.0 wielu zaawansowanych technicznie rozwiązań, takich jak szerokie wykorzystanie standardów języka Java, NDS, a także protokołów IP, IPX DHCP/DNS wpłynęło na wcześniejsze niż zwykle rozpoczęcie szkolenia partnerów firmy. "Obecnie przeszkoliliśmy już prawie 90% naszego personelu" - mówi Lutz Ziob, dyrektor odpowiadający w Novellu za sprzedaż programu szkoleń.

Ocalić wzrost

Plany firmy, dotyczące programu szkoleń, są bardzo ambitne. Dyrekcja Novella zamierza utrzymać prawie 20% kwartalny wzrost liczby uczestników szkoleń, a także osób zdających egzaminy na poszczególne stopnie znajomości programów Novella. Podstawowym wyzwaniem, przed którym staną przedstawiciele Novella i ośrodków szkoleniowych, jest przekonanie dotychczasowych klientów firmy - NetWare 3 i NetWare 4 pracuje obecnie na ponad 2,8 mln serwerów - o celowości migracji do piątej wersji systemu, w której zastosowano wiele nowych rozwiązań, związanych przede wszystkim z językiem Java, Console One i NDS, a także wzbogacono o wartości innych nowych produktów koncernu, takich jak ManageWise 2.6 i ZENworks 1.1.

Pomocna może okazać się nowa formuła kursów, która ma być lepiej przystosowana do wymogów obecnego rynku pracy, gdzie rośnie zapotrzebowanie przede wszystkim na specjalistów od handlu w Internecie. "Zamierzamy doprowadzić do sytuacji, w której podstawowym bodźcem do pozyskania nowych klientów ośrodków szkoleniowych ma być nie tyle to, że szef kupił nowy produkt Novella, ale raczej chęć zapoznania się z nową technologią" - mówi Lutz Ziob.

Właśnie dla klientów bardziej zainteresowanych poznaniem produktów niż certyfikatami Novell udostępnił swoje kursy przez Internet. W nowej formule szkoleń, które zostaną wprowadzone już w sierpniu br., więcej uwagi zostanie poświęcone zapoznaniu kursantów przede wszystkim z problematyką protokołów wykorzystywanych w Internecie, a także konfiguracji serwera WWW, archiwizacji danych i rozbudowie sieci opartych na NetWare. Popularność niektórych kursów koncernu dotyczących NDS jest po części związana ze wzrostem sprzedaży serwera Windows NT, dla którego Novell opracował specjalną wersję usług katalogowych.


TOP 200