Szkolenia z UE: czekając na zmiany

Firmy szkoleniowe i odbiorcy szkoleń IT narzekają na małą liczbę kursów dofinansowywanych z funduszy europejskich. W odpowiedzi PARP szykuje zmiany w zasadach przyznawania dotacji.

Po ostatniej publikacji na łamach Computerworld zgłaszają się do nas kolejne firmy - zarówno ze strony organizatorów szkoleń, jak i potencjalnych uczestników - które zgodnie przyznają, że w tym roku brakuje szkoleń i warsztatów dofinansowanych z EFS dotyczących zaawansowanych technologii informatycznych, a organizacje przyznające dotacje na szkolenia nie znają potrzeb rynku teleinformatycznego.

Recepcjonistki zamiast informatyków

70% szkoleń otwartych dofinansowanych w tegorocznym konkursie to kursy dla recepcjonistek z branży marketingu i zarządzania, w porównaniu do 6% szkoleń z IT. Tymczasem branża IT, to jedna z nielicznych, która zatrudnia.

"W tegorocznym konkursie wśród dofinansowanych ogólnopolskich szkoleń otwartych ponad 70% to szkolenia dla recepcjonistek z branży marketingu i zarządzania. Biorąc pod uwagę rynek pracowników są to - moim zdaniem - wyrzucone pieniądze" - mówi Joanna Łuksza, prezes firmy Hector. I zwraca uwagę, że branża IT to jedna z nielicznych gdzie można obecnie znaleźć zatrudnienie, a specjaliści od IT są teraz bardzo potrzebni. Dziwi więc, że zamiast dbać i dofinansowywać podnoszenie przez nich kwalifikacji szkoli się recepcjonistki.

"Szkolenia z IT ok. 6%, przy czym mam wątpliwość, czy wszystkie projekty z działu IT dofinansowane przez EFS można takim nazwać" - mówi Joanna Łuksza. Potwierdza to Wojciech Drabko, kierownik ds. rozwoju projektów w Altkom Akademia, zauważając, że w ofercie firm szkoleniowych próżno szukać otwartych szkoleń i warsztatów dofinansowanych z EFS dotyczących zaawansowanych technologii takich firm, jak Microsoft, Red Hat, Oracle, czy Cisco. Dofinansowanie UE otrzymują natomiast szkolenia z podstaw obsługi komputera i obsługi aplikacji biurowych.

Widać, że projekty, które otrzymały dofinansowanie z EFS piszą osoby które nie znają specyfiki szkoleń i branży IT. Zdarza się bowiem, że wnioski nie uwzględniają kosztów wynajęcia laboratoriów, niezbędnych do przeprowadzenia szkolenia informatycznego.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zwróciła w komentarzu dla nas uwagę, że firmy szkoleniowe mogą ubiegać się o dofinansowanie szkoleń IT nie tylko w projektach ogólnopolskich, ale też regionalnych. "Wymagania dla organizatorów szkoleń z projektów regionalnych to - w kontekście szkoleń informatycznych - totalne nieporozumienie. Wymaga się np., aby połowę ich uczestników stanowiły kobiety. Grupę docelową mają też stanowić osoby powyżej 45 roku życia z wykształceniem co najwyżej średnim. Te wymagania pozwalają na organizowanie szkoleń z zakresu podstaw obsługi komputera i jest nadużyciem nazywanie ich szkoleniami informatycznymi" - odpowiada Joanna Łuksza.

Jej zdaniem, te kryteria dyskryminują szkolenia skierowane do informatyków, czyli zazwyczaj mężczyzn w wieku ok. 30 lat. "Uwzględnianie w kryteriach parytetu płci, w branży która jest zdominowana przez mężczyzn jest bezsensem. A te kryteria w ostatnim czasie zaczęto dodatkowo punktować. Świadczy to o totalnej nieznajomości przez instytucję tworzącą wymagania konkursowe i oceniającą projekty branży IT" - dodaje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200