Sześć problemów z routerami WLAN

Trudno sobie obecnie wyobrazić, aby jakaś firma (nawet mała czy też biuro domowe) mogła dzisiaj prawidłowo funkcjonować, nie oferując swoim pracownikom oraz klientom bezprzewodowego, szerokopasmowego dostępu do internetu. Wydawałoby się, że po blisko 10 latach rozwijania tej technologii bezprzewodowe routery pracują na tyle intuicyjnie, że ich skonfigurowanie nie powinno nikomu przysparzać większych kłopotów. Niestety, użytkownicy mają z tym nadal problemy.

I chociaż bezprzewodowe routery oferują najczęściej dopracowane i pracujące przejrzyście opcje, to w wielu z nich można się doszukać różnego rodzaju niedoróbek czy też błędów, które powodują, że użytkownicy mają często kłopoty z ich prawidłowym skonfigurowaniem. Dlatego prezentujemy Państwu sześć podstawowych problemów występujących przy konfigurowaniu takich routerów oraz podpowiadamy, jak je rozwiązać.

1. Konfigurowanie routerów.

Problem: ile czasu trzeba poświęcić na to, aby skonfigurować router? Czy zdarzyło Ci się tak kiedyś, że skonfigurowałeś prawidłowo router już za pierwszym razem? A co się działo, gdy chciałeś dodać do bezprzewodowej sieci kolejny komputer PC? A co z bezprzewodową drukarką? Czy nie miałeś z nią nigdy problemów i zawsze po jej zainstalowaniu łączyła się od razu z siecią WLAN?

Zobacz również:

  • Te proste wskazówki ułatwiają zadanie rozbudowy firmowej sieci Wi-Fi
  • 7 wskazówek jak poprawić odporność IT w erze cyfrowej
  • Ten malware atakuje routery obsługujące środowiska SOHO
Sześć problemów z routerami WLAN

WNDR3700

Spójrzmy prawdzie w oczy: każda sieć WLAN jest inna i dlatego za każdym razem trzeba ją konfigurować w inny sposób, co bywa nieraz irytujące. Przykład: nawet doświadczony użytkownik ma nieraz kłopoty ze zrozumieniem, czym różnią się mechanizmy bezpieczeństwa WPA-2, WEP i WPA, i dlaczego WPA-2 chroni lepiej dane niż dwa pozostałe.

Interfejsy zarządzania towarzyszące niektórym routerom są tak skomplikowane i wielowarstwowe, że ich konfigurowanie to prawdziwa droga przez mękę. Wiele routerów (np. NETGEAR RangeMax Dual Band Wireless-N Gigabit Router; WNDR3700) używa standardu WPS (Wi-Fi Protected Setup). Aby podłączyć nowy komputer PC do sieci WLAN, użytkownik musi wtedy dokładnie krok po kroku wykonać szereg poleceń, co nie jest wcale takie łatwe.

Stosowane rozwiązania: wielu dostawców routerów próbowało uprościć całą procedurę konfigurowania, dołączając do urządzenia płytę CD i instruując użytkownika, jak jednym czy dwoma kliknięciami myszy dołączyć do sieci WLAN kolejny komputer. Jednak taka metoda nie obejmuje nigdy wszystkich możliwych scenariuszy. W przypadku wymienionego wcześniej routera firmy Netgear użytkownik musi najpierw dokładnie przeczytać instrukcję i krok po kroku wykonywać kolejne polecenia, a dopiero na końcu uruchomić program znajdujący się na dysku CD. Bardzo dobrze, ale tu retoryczne pytanie. Kiedy ostatni raz przeczytałeś dokładnie instrukcję zanim dołączyłeś do sieci czy do komputera nowe urządzenie?

Niemal wszystkie bezprzewodowe routery mają interfejsy zarządzania oparte na technologii WWW i tak długo jak pamiętasz adres IP urządzenia, domyślną nazwę i hasło (które należy zawsze zmienić na inne po pierwszym skonfigurowaniu routera), możesz uzyskać dostęp do routera i skonfigurować go. Należy tylko oczywiście wtedy wiedzieć, co i jak konfigurować.

Sześć problemów z routerami WLAN

Valet M10

Najlepsze routery: Cisco wprowadził niedawno na rynek router Valet M10, któremu towarzyszy klucz USB z oprogramowaniem do konfigurowania sieci WLAN. Po skonfigurowaniu jednego komputera w sieci, użytkownik może użyć tej pamięci do konfigurowania kolejnych komputerów dołączanych do sieci WLAN, bez konieczności ręcznego wpisywania kluczy szyfrujących dane lub innych informacji.

Sześć problemów z routerami WLAN

Router Valet oferuje prostą metodę dołączania bezprzewodowych drukarek.

Cisco oferuje też łatwą metodę dołączania do sieci WLAN innych urządzeń, takich jak np. bezprzewodowe drukarki. Użytkownik może tu wyświetlić okno zawierające wszystkie dane dotyczące konfiguracji sieci WLAN i następnie wydrukować je.

Niektóre routery oferują inną przydatną funkcję - program diagnostyczny (uruchamiany z poziomu konsoli WWW), który sprawdza, czy mamy połączenie z internetem i czy router jest prawidłowo skonfigurowany.

Również router Apple AirPort Express jest prosty do konfigurowania i obsługuje wiele bardzo przydatnych opcji (np. możliwość współdzielenia drukarek USB i plików audio z podłączonymi do sieci odbiornikami stereo). Można tu też zwiększyć zasięg działania istniejącej stacji bazowej AirPort, czego większość routerów Wi-Fi nie zapewnia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200