Sześć problemów z routerami WLAN

2. Opcja wspierająca mechanizm współużytkowania plików.

Problem: po co wydawać pieniądze na oddzielną pamięć NAS (Network-Attached Storage), gdy opcję współużytkowania plików obsługuje router? Wiele routerów ma port USB, do którego można podłączyć zewnętrzną pamięć i używać do takich zadań, jak back-up danych czy współużytkowanie plików.

Chociaż samo dołączenie zewnętrznej pamięci USB jest banalnie proste, to już skonfigurowanie takiej pamięci nie zawsze jest łatwe. Router WRT610N Wireless-N (Linksys) oferuje np. kompleksowy ekran konfigurowania, do którego trzeba wprowadzić wiele informacji przy dołączaniu do niego zewnętrznej pamięci USB.

Zobacz również:

  • Zarządzanie informacją – nowe kierunki
  • Cisco wzmacnia bezpieczeństwo dwóch platform sieciowych

Byłoby dobrze, gdyby routerom towarzyszyło oprogramowanie wykonujące wiele zadań związanych ze współużytkowaniem plików automatycznie. Użytkownik mógłby wtedy dołączać komputery do sieci WLAN z opcją współużytkowania plików, podając jedynie nazwę SSID routera lub jego adres IP. I tu ważna uwaga: dostęp do współużytkowanej pamięci powinien być możliwy dopiero po podaniu hasła.

Stosowane rozwiązania: wiele routerów zawiera port USB (np. firm Linksys, Belkin i Netgear), do których można dołączać zewnętrzne pamięci masowe. To, czy pliki znajdujące się w takiej pamięci mogą być współużytkowane zależy tylko od oprogramowania oferowanego przez dostawcę bezprzewodowego routera.

Sześć problemów z routerami WLAN
Najlepsze routery: Belkin N+ Wireless Router jest sprzedawany razem z dodatkowym oprogramowaniem pozwalającym współużytkować pliki znajdujące się w zewnętrznej pamięci USB, które obsługuje komputery Windows i Mac. Oprogramowanie należy uruchomić tylko raz, po czym można się łączyć z pamięcią USB podając jej adres IP (\\192.168.1.1\sharename). Rozwiązanie ma jeden minus - zasoby pamięci nie są chronione hasłem.

Sześć problemów z routerami WLAN

Netgear RangeMax - użytkownicy zalogowani do sieci WLAN mogą współużytkować pliki (używając protokołów FTP i WWW) przechowywane w pamięci USB.

Router Netgear RangeMax nie wymaga dodatkowego oprogramowania i zapewnia dostęp do danych tylko tym użytkownikom, którzy znają hasło. Wspiera też kilka protokołów transmisji, w tym FTP i WWW.


TOP 200