Szerszy pakt o NT

Digital i Microsoft rozszerzają porozumienie, dotyczące współpracy w zakresie Windows NT.

Digital i Microsoft rozszerzają porozumienie, dotyczące współpracy w zakresie Windows NT.

Digital Equipment, jako pierwszy, otrzymał od Microsoftu status Worldwide Prime Integrator. Oznacza to, że firma, która w ubiegłym tygodniu została przejęta przez Compaq Computer, może zapewnić na świecie pełne wsparcie w zakresie sprzętu, oprogramowania, usług i pomocy technicznej dla Windows NT i produktów BackOffice. Pod koniec stycznia br. Microsoft i Digital przedłużyły zawarte przed trzema laty porozumienie o współpracy - Alliance for Enterprise Computing. Firmy zadeklarowały dalszą współpracę przy rozwijaniu nowych technologii, usługach i akcjach marketingowych.

Razem 64 bity

Do 1999 r. Digital ma wprowadzić nową generację serwerów Alpha, pracujących pod Windows NT. Będą one wyposażone w 32, 64, a nawet większą liczbą procesorów. Do tego czasu inżynierowie obu firm mają wspólnie pracować nad stworzeniem 64-bitowych Windows NT 5.0 i SQL Servera.

"Nasze nowe inicjatywy będą odnosić się głównie do Internetu, systemów poczty elektronicznej i infrastruktury informatycznej w dużych korporacjach" - powiedział John Rea, dyrektor generalny Digital Equipment Polska. Mają one dotyczyć m.in. zastosowania NT i SQL Servera w rozwiązaniach dla przedsiębiorstw i departamentalnych hurtowni danych, wdrożenia NT w środowiskach heterogenicznych. Microsoft i Digital będą także współpracować przy wdrażaniu i rozszerzaniu możliwości Exchange Servera.

Digital rozszerzy pakiet usług związanych z NT. Do pakietu 14 usług, dotyczących obsługi Microsoftu, dodano sześć nowych. Do roku 2000 Digital zapowiedział, że podwoi liczbę inżynierów, specjalizujących się w Windows NT (obecnie na świecie ma ich ok. 1600).

Rywalizacja partnerów

W ubiegłym roku Microsoft zawarł w Polsce i USA podobne porozumienia z Hewlett-Packardem. Jak twierdzą pracownicy warszawskiego biura Microsoftu, nie ma żadnej rozbieżności interesów, gdyż HP koncentruje swoją ofertę Windows NT na średnich przedsiębiorstwach, natomiast DEC oferuje rozwiązania dla dużych korporacji. "Digital od początku przenosi umowy zawarte na szczeblu korporacji na rynek lokalny. Mamy nadzieję, że dotyczyć to także będzie nowej umowy" - stwierdził Waldemar Sielski, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoftu.


TOP 200