Szersza specjalizacja

Szwedzki IFS regularnie rozszerza bazę klientów. Również w Polsce. Zdaniem przedstawicieli firmy, to przede wszystkim pochodna oprogramowania dobrze sprawdzającego się w licznych zastosowaniach.

Przedstawiciele szwedzkiego koncernu podkreślają, że pomimo spowolnienia gospodarczego, ubiegły rok zamknięto dobrymi wynikami. Zgodnie z oficjalnymi informacjami, cały zeszły rok w skali globalnej przyniósł niewielki spadek wpływów z tytułu sprzedaży licencji. Został on jednak zrekompensowany wzrostem przychodów z tytułu wsparcia technicznego. W skali świata wzrosła również rentowność działalności. Według przedstawicieli IFS, kryzys gospodarczy w pewnym sensie uwypuklił najważniejsze, praktyczne zalety systemu IFS Applications względem rozwiązań konkurencyjnych. Niższy koszt wdrożenia, szybszy zwrot nakładów na inwestycje i mniejsze ryzyko wdrożenia w przedsiębiorstwach międzynarodowych, to tylko niektóre z nich. W 2009 roku rynkowa pozycja IFS uległa wzmocnieniu m.in. w sektorze przedsiębiorstw realizujących projekty obejmujące projektowanie, zaopatrzenie oraz wykonanie konstrukcji i ich instalację.

"Dla naszej firmy priorytetem jest oferowanie rozwiązań przedsiębiorstwom, które działają w ramach takich procesów, jak: zarządzanie majątkiem i usługami, łańcuchem dostaw, projektami lub produkcją" - informuje Marcin Taranek, prezes IFS CEE.

W marcu zeszłego roku wspólnie z holenderską firmą Centric powstało joint venture o nazwie IFS Retail. Nowa spółka specjalizuje się w dostarczaniu kompletnych rozwiązań klasy ERP dla dystrybutorów detalicznych i hurtowych. W trzecim kwartale 2009 roku firma IFS przejęła także norweską spółkę MultiPlus Solutions specjalizującą się w rozwiązaniach dla sektora górnictwa morskiego i przemysłu stoczniowego. Ostatnie dwa lata to także okres dynamicznego rozwoju IFS na światowych rynkach systemów ERP dla sektora lotnictwa i obrony. "Według raportu firmy analitycznej ARC Advisory Group, dwa lata temu IFS osiągnął pozycję światowego lidera z prawie 42-proc. udziałem w rynku rozwiązań ERP dla lotnictwa i obrony" - mówi Marcin Taranek, prezes IFS CEE, zarządzający działalnością firmy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej. Podkreśla przy tym, że rozwiązania firmy IFS wspomagają zarządzanie logistyką z ukierunkowaniem na wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Najistotniejsze elementy systemu obejmują obsługę techniczną, naprawy i remonty uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego. System IFS Applications jest wykorzystywany przez organizacje podległe m.in. ministerstwom obrony USA, Wielkiej Brytanii i Norwegii. W ramach jednego z najnowszych kontraktów oprogramowanie szwedzkiego koncernu zostanie wdrożone w wojskach lądowych armii Stanów Zjednoczonych.

Koncentracja na procesach

IFS koncentruje się na obsłudze przedsiębiorstw, dla których strategiczne znaczenie ma jeden z czterech głównych procesów: zarządzanie majątkiem i usługami, łańcuchem dostaw, projektami lub produkcją. Zgodnie z tą strategią, projekty wdrożeniowe realizowane przez koncern IFS w ubiegłym roku koncentrowały się na grupie przedsiębiorstw zorientowanych projektowo oraz specjalizujących się w produkcji.


TOP 200