Szerokopasmowa harmonia dostępu do Interntetu

Operatorzy i użytkownicy sieci szerokopasmowych będą korzystać równolegle z różnych technologii dostępu. Dla Polski to ostatni dzwonek, by rozpocząć prace nad budową sieci za unijne fundusze.

Szerokopasmowa harmonia dostępu do Interntetu

Mijają kolejne miesiące, a w polskich domach wciąż brakuje superszybkich łączy internetowych. Ta krótka i odrobinę przerysowana diagnoza stanu rozwoju dostępu szerokopasmowego w naszym kraju była właściwa dla lat ubiegłych i jest prawdziwa również dla dobiegającego końca roku 2011. Taki wniosek płynie z obrad tegorocznego, organizowanego przez Computerworld, Forum Usług Szerokopasmowych. Jego uczestnicy zwracali jednak uwagę, że ostatnie miesiące przyniosły kilka wydarzeń, które dają naszemu rynkowi broadbandu impuls do żwawszego rozwoju i pozwalają mieć nadzieję, że superszybkie łącza staną się w Polsce bardziej powszechne. Po pierwsze, jest to intensywna konsolidacja na rynku telekomunikacyjnym, po drugie - rozwój regionalnych sieci szerokopasmowych, po trzecie - powołanie nowego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Bilans przejęć na polskim rynku zdecydowanie podbija kupno Polkomtela za 18 mld zł. Istotna jest nie tylko kwota, ale także fakt, że operator sieci Plus trafia do medialno-telekomunikacyjnej grupy Zygmunta Solorza. Efektem nie będzie zapewne tylko intensywna budowa sieci LTE, dzięki której mobilny broandband staje się w końcu faktem. Na rynku komórkowym warte odnotowania jest także zawiązanie wspólnej spółki Centertela i PTC - NetWorkS!, w której obaj operatorzy mają po 50% udziałów. Będzie ona zarządzać siecią obydwu operatorów. Z kolei na rynku stacjonarnym zaktywizowała się Netia, wydając na Telefonię Dialog i Crowleya 1,04 mld zł. Łączne przychody powstającej w wyniku tej transakcji grupy telekomunikacyjnej wynoszą ponad 2,1 mld zł. Istotnym ruchem na rynku operatorów kablowych było przejęcie Astera przez UPC za 2,4 mld zł. Panuje zgodne przekonanie, że to jeszcze nie koniec fuzji i przejęć. Nie doszło m.in. do sprzedaży Exatela.

"Już dziś w 10 największych miastach na Litwie w budynkach wielomieszkaniowych 85 proc. gospodarstw domowych ma dostęp do łączy światłowodowych".

Edvardas Linkevičius, szef działu rozwoju sieci w TEO Lt AB

Konsolidacja rynku nie byłaby możliwa bez przychylności Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który Piotr Muszyński, wiceprezes TP SA, określił mianem cichego bohatera mijającego roku. "Urząd nie stanął na drodze przedsiębiorcom" - podkreślał Piotr Muszyński w debacie prezesów podczas VIII Forum Usług Szerokopasmowych. Jego zdaniem, rozwój operatorów alternatywnych nie byłby możliwy bez regulacji, do których stosuje się TP SA. "Wzrost skali działania naszych konkurentów przybliża ich do zrozumienia problemów, z którymi się borykamy" - mówił Piotr Muszyński, pytany o postrzeganie przez TP SA konsolidacji rynku. Zwracał ponadto uwagę, że operator stawia na współpracę z innymi podmiotami, przywołując przykład konsorcjum zawiązanego w sierpniu br. z Hawe i .

Podczas Forum Usług Szerokopasmowych podobną inicjatywę ogłosiła Netia, zawiązując konsorcjum z Telefonią Dialog, Ericssonem i Budimeksem. Uczestniczący w panelu prezesi TP SA, Netii, Alcatel-Lucent Polska oraz Ericssona podkreślali, że konkurencja będzie miała pozytywny wpływ na rozwój regionalnych sieci szerokopasmowych. Zwracali też uwagę, że to już naprawdę ostatni moment na rozpoczęcie realizacji projektów tego rodzaju, aby nie stracić publicznych pieniędzy na ten cel.

Szerokopasmowa harmonia dostępu do Interntetu

Zwycięzcy konkursu Szeroki Pas (od lewej) Andrzej Dulka, prezes Alcalel-Lucent — sponsor konkursu; Przemysław Kurczewski — prezes Emitel; Michał Stefański, prezes MobileMS; Marek Zieliński, prezes Zicom.


TOP 200