Szerokopasmowa harmonia dostępu do Interntetu

W aktywnym wykorzystaniu funduszy unijnych zarówno operatorzy, jak i dostawcy oczekują wsparcia nowego ministerstwa - Administracji i Cyfryzacji na czele z Michałem Bonim. Czasu zostało niewiele, trzecie lub czwarte tego typu konsorcjum byłoby mile widziane. Jedno i drugie już istniejące konsorcjum deklaruje chęć nawiązania współpracy z kolejnymi podmiotami. "Są to inicjatywy dla kraju i obywateli" - przekonywali uczestnicy panelu.

Z prędkością światła

Forum Usług Szerokopasmowych stanowi też zawsze okazję do przeglądu najnowszych zmian w technologiach sieciowych. Panuje przekonanie, że światłowód - w perspektywie może nie kilku, ale raczej kilkunastu lat - oplecie w końcu siecią nasze domy i biura.

"Widać, że priorytetem operatorów jest nadal zwiększanie zasięgu sieci światłowodowej".

Nadia Babaali, dyrektor ds. komunikacji w europejskim oddziale FTTH Council (Fiber to the Home)

O tym, jak wygląda upowszechnienie tej technologii na całym świecie, opowiadała Nadia Babaali, dyrektor ds. komunikacji w europejskim oddziale FTTH Council (Fiber to the Home). Organizacja zrzesza operatorów sieci światłowodowych, prowadzi analizy tego rynku, upowszechnia informacje o korzyściach ze stosowania tej technologii. Według danych z połowy roku 2011, na całym świecie z łącza światłowodowego doprowadzonego do mieszkania lub budynku (a dalej siecią LAN) korzystało ok. 66 mln abonentów. Lwia część - 46 mln - to mieszkańcy krajów takich jak: Korea, Japonia, Hongkong czy Tajwan. Druga najliczniejsza grupa abonentów mieszka w Ameryce Północnej - 9,5 mln. Na trzecim miejscu, co może na pierwszy rzut oka wydać się zaskakujące, znajdują się kraje Wspólnoty Niepodległych Państw (Rosja, Ukraina, Białoruś, Kazachstan) - z liczbą 5,6 mln użytkowników światłowodów. Eksperci przypominają jednak, że w tych krajach dotychczasowa infrastruktura miedziowa jest najbardziej przestarzała, a dodatkowo warunki rynkowo-regulacyjne są inne niż w Europie Zachodniej. W 27 krajach Unii Europejskiej abonentów światłowodu jest 4,1 mln, w pozostałych ośmiu krajach europejskich (Andora, Chorwacja, Islandia, Izrael, Norwegia, Serbia, Szwajcaria, Turcja) - kolejnych 0,5 mln.

O tym, że w Europie Zachodniej światłowód "nie ma wzięcia", świadczy fakt, że w 27 krajach Unii dochodzi do 23,4 mln domów, a łącznie z pozostałymi ośmioma krajami do 25,1 mln. Zatem poziom wykorzystania sięga tylko 18,3% i jest nawet niższy niż przed rokiem (19,4%). Wynika to z faktu, że do potencjalnych abonentów nie dociera właściwa informacja o korzyściach i możliwościach sieci światłowodowej. W porównaniu do badania z ubiegłego roku liczba abonentów w 35 krajach europejskich wzrosła o 14%, podczas gdy pokrycie przestrzenne o 26%. "Widać, że priorytetem operatorów jest nadal zwiększanie zasięgu sieci światłowodowej" - mówiła Nadia Babaali. W krajach WNP światłowód dociera natomiast do 14,7 mln domów.

W połowie 2011 roku trwało około 260 projektów budowy sieci FTTH/B. Dla Europy charakterystyczne są rodzaje podmiotów realizujących te zadania - samorządy i firmy komunalne. Jest to bardzo liczna grupa podmiotów prowadzących różne projekty lokalnie. Na czerwiec 2011 przypadało na nie 12% łącznego zasięgu sieci światłowodowej. Największy zasięg (55%) mają sieci zbudowane przez operatorów alternatywnych i kablowych. Są to projekty lokalne lub ogólnokrajowe. Cechują się największą dynamiką. Najwięksi zasiedziali operatorzy zbudowali do tej pory 33% łącznego europejskiego zasięgu sieci światłowodowej, prowadząc projekty o skali krajowej.

"Wzrost skali działania naszych konkurentów przybliża ich do zrozumienia problemów, z którymi my się borykamy".

Piotr Muszyński, wiceprezes TP SA

Największa penetracja sieci światłowodowych występuje w Korei Południowej (ponad 55%), następne są Japonia i Hong Kong (powyżej 40%), Zjednoczone Emiraty Arabskie (ponad 30%), Tajwan (ponad 25%). Pierwszy europejski kraj na tej liście to Litwa (ponad 25%). Europejska pierwsza piątka pod względem penetracji to Litwa, Norwegia, Szwecja, Słowenia i Rosja.


TOP 200