Szepcząca sieć

PAGI SA oferuje w Warszawie usługę bezprzewodowego dostępu do Internetu.

PAGI SA oferuje w Warszawie usługę bezprzewodowego dostępu do Internetu.

Pierwotnie nadrzędnym celem Powszechnej Agencji Informacyjnej PAGI SA była działalność usługowa dla macierzystego holdingu - Optimus SA, który posiadał zdecydowaną większość akcji spółki. W roku 1996 PAGI miała zbudować dla nowosądeckiego holdingu sieć korporacyjną z wykorzystaniem technologii VSAT, łączącą oddziały Optimusa. Ostatecznie jednak firma wycofała się z tego pomysłu, tworząc naziemną sieć telekomunikacyjną.

Czas przemian

Na początku 1997 r. współwłaścicielem spółki stał się Prokom Software. Optimus odsprzedał część akcji PAGI i do dziś obie firmy mają po 42,5% akcji. Wejście Prokom Software - wiążące się z poważnym zastrzykiem kapitału - spowodowało znaczną zmianę strategii PAGI. "Odeszliśmy od współpracy tylko i wyłącznie z Optimusem. Rozszerzyliśmy ofertę i przedstawiliśmy ją innym firmom" - mówi Andrzej Bielecki, wiceprezes PAGI SA.

Obecnie PAGI świadczy usługi telekomunikacyjne skierowane do odbiorców korporacyjnych, takie jak transmisja danych siecią satelitarną (VSAT), transmisja cyfrowego sygnału radiowego i telewizyjnego w standardzie MPEG-2 oraz tradycyjny dostępu do Internetu. PAGI dysponuje własnym niezależnym satelitarnym łączem internetowym do Europy Zachodniej, Skandynawii i USA.

Zdążyć przed konkurencją

W czerwcu br. PAGI uruchomiła - jak twierdzą jej przedstawiciele, jako pierwsza w Polsce - usługę bezprzewodowego dostępu do Internetu. "Konkurencja na rynku jest coraz silniejsza. Wymusza konieczność stosowania coraz nowszych technologii i podwyższania jakości usług" - przekonuje wiceprezes PAGI. Sieć zbudowano w technologii Wisper. To całkowicie cyfrowo-pakietowy system wykorzystujący technologie radiowej transmisji danych: FHSS, ADEQ, RFStacker oraz PRMA. Dostęp w nim jest realizowany poprzez łącza radiowe, których przepustowość, w zależności od zasięgu, wynosi 1,6 i 3,2 Mb/s.

Obecnie system Wisper obejmuje zasięgiem tylko Warszawę. Budowane są kolejne stacje bazowe. Jeszcze w tym roku ma powstać pierścień tego typu stacji wokół Warszawy, obejmujący działaniem również okolice miasta.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200