Szef Cisco Systems w Polsce

Prezes Cisco Systems, John T. Chambers, uważany za jednego z najlepszych menedżerów na świecie odwiedził Polskę. Na spotkaniu z dziennikarzami przedstawił wizję rozwoju społeczeństwa informacyjnego i podkreślił wagę, jaką jego firma przykłada do kwestii edukacji, budowy nowoczesnej infrastruktury sieciowej oraz realizacji projektów o charakterze regionalnym.

Szef Cisco Systems w Polsce

John T. Chambers - szef Cisco Systems

Na konferencji szef Cisco wymienił kilka projektów w naszym regionie, w które zaangażowana jest jego firma. Przedstawił m.in. projekt eSociety, która ma przyczynić się do rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce. W jego ramach realizowane są równolegle trzy programy. Jednym z nich są Laboratoria Zaawansowanych Technologii Cisco Systems, które tworzone są w ośrodkach akademickich, wyłonionych w drodze konkursu. Polegał on na zaproponowaniu ciekawego wykorzystania takich laboratoriów do celów dydaktycznych, obejmujących edukację z zakresu zaawansowanych technologii sieciowych wraz z usługami dodanymi (głos, obraz, telefonia IP). Nagrodzono łącznie osiem projektów, dzięki którym w wyróżnionych uczelniach powstaną kompleksowo wyposażone laboratoria sieciowe Cisco.

Innym projektem, o którym wspominał John Chambers jest eSłupsk. Jest to program wspierający budowę szkieletu szybkiej miejskiej sieci komputerowej (MAN). Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Cisco Systems realizuje również projekt e-Vita. Do inicjatywy włączyły się Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności oraz Fundacja Wspomagania Wsi. Projekt pozwoli sześciu gminom, wyłonionym w konkursie, pozyskać fundusze na informatyzacje swojej infrastruktury. Łączna wartość pomocy sięgnie 2 mln zł.

John Chambers w Warszawie mówił ponadto o długofalowej strategii Cisco Systems, zakładającej - obok rozwijania dotychczas istotnych obszarów (routing, switching, bezpieczeństwo, szerokopasmowe bezprzewodowe sieci, telefonia IP czy pamięci masowe) - ekspansję koncernu w nowe segmenty rynku teleinformatycznego: wirtualizacja aplikacji (strategia AON - Application Oriented Network) i pamięci masowych, rozwój centrów danych (data center). Wśród najistotniejszych technologii dla Cisco wymienił: telefonię IP, e-learning czy elektroniczny handel, podkreślając wysoką ich produktywność, o czym przekonali się sami pracownicy Cisco korzystając z tych rozwiązań.

Akwizycje kolejnych firm prezes Cisco uzasadniał potrzebą stałego rozwoju i co się z tym wiąże koniecznością wchodzenia w kolejne, nowe obszary rynku teleinformatycznego. Wyraził jednocześnie niechęć wobec przejęć dużych podmiotów i potrzebę pozyskiwania innowacyjnych małych firm, oferujących nowe, obiecujące technologie.

John Chambers silnie podkreślał ogromne znaczenie edukacji (warunkującej innowacyjność i rozwój społeczeństw) oraz odpowiedniej infrastruktury teleinformatycznej wykorzystującej najnowsze technologie przy budowie i rozwijaniu inteligentnych sieci informacyjnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200