Szef Anaconda: rozwój Pythona jest wręcz niesamowity

Jest co najmniej kilka powodów, które sprawiają, że język programowania Python staje się coraz popularniejszy. I to mimo wielu prognoz, według których nie powinien osiągnąć sukcesu.

Python rośnie w siłę / Fot. Unsplash.com

Python rośnie w siłę / Fot. Unsplash.com

Według społeczności programistów Python był rozwijany w taki sposób, że zyskiwał zarówno zwolenników, jak i wrogów. Miało to doprowadzić do sytuacji, że Python niejako podzieli się na dwa różne języki i społeczności, ale tak się nie stało. Później wielu ekspertów sądziło, że Python musi postarać się o finansowanie od dużych korporacji lub funduszy venture capital, ponieważ w przeciwnym razie nie uda mu się utrzymać takiego tempa rozwoju, jak Go czy Swift. Python nie uzyskał środków, a mimo to rozwijał się bardzo dynamicznie. Później jeszcze pojawiły się prognozy, że zostanie zapomniany przez branżę, ponieważ w sektorze data science pojawił się język R, który zyskiwał szybko swoich zwolenników. Ponownie jednak, Python nie zwolnił.

Obecnie Python to jeden z najpopularniejszych i najważniejszych języków programowania. Peter Wang, współzałożyciel i dyrektor generalny Anacondy, dystrybucji języków do programowania, powiedział niedawno w wywiadzie dla TechRepublic.com, że rozwój Pythona jest wręcz "wybuchowy". Uważa on również, że jest mało prawdopodobne, aby jakikolwiek inny język programowania zagroził obecnie Pythonowi.

Zobacz również:

  • Java i Type kluczami do kariery w branży gier
  • Repozytorium PyPI wprowadza obowiązek zabezpieczenia 2FA dla krytycznych projektów Pythona

Zdaniem Wanga w języku Python znajdziemy dwie rzeczy, które łącznie sprawiają, że jest jego pozycja jest tak silna. Co to takiego?

1. Rodowód bycia językiem łatwym do nauczenia się. Python jest łatwy w użyciu i - jak na język programistyczny - łatwy w zrozumieniu. Używają go nawet dzieci i osoby, które nie są programistami, ale chcą się nauczyć programować np. przez weekend. Chodzi po prostu o to, że stawianie pierwszych kroków w Pythonie naprawdę nie jest trudne. Jeśli tylko mamy ochotę nauczyć się programowania, opanowanie zasad Pythona nie stanowi większego problemu.

Sprawdź TOP 3: Języki programowania

2. To język, który ma w sobie sporo "kleju". Tutaj Wang ma na myśli fakt, że za Pythonem stoi ogromna społeczności ludzi z różnych środowisk. Ci z kolei często ze sobą współpracują, co przekłada się na fakt, że Python spisuje się świetnie w wielu różnych zastosowaniach.

Na łamach serwisu pisaliśmy już o Pythonie i Anacondzie, polecając oba rozwiązania. Jeśli chcemy nauczyć się programować, Python jest zdecydowanie jednym z tych języków, które relatywnie łatwo opanujemy. Nie brakuje też ofert pracy dla osób, które specjalizują się w Pythonie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200