Szczyt komunikacji

Targi ComNet po raz czwarty przyciągnęły do Warszawy specjalistów sieci i telekomunikacji.

Targi ComNet po raz czwarty przyciągnęły do Warszawy specjalistów sieci i telekomunikacji.

Na tegorocznej wystawie technik sieciowych ComNet odbyło się kilka premier produktów. Krakowska firma Clico zaprezentowała nową wersję oprogramowania firewall CheckPoint Firewall-1, którego oficjalna premiera odbędzie się dopiero za trzy miesiące, Gandalf, wchodzący w skład nowo powstałej grupy Sekom, zaprezentował komercyjną wersję systemu PGP, a Novell po raz pierwszy publicznie zademonstrował NetWare 5.

Internet przez telewizję

Już na ubiegłorocznych targach ComNet sieć telewizji kablowej Aster City zapewniała, że wkrótce zaoferuje możliwość korzystania z Internetu za pośrednictwem istniejącego okablowania sieci telewizyjnej. Na tegorocznej wystawie firma zapewniła, że od września br. rozpocznie podłączanie zainteresowanych abonentów do Internetu. Nie każdy użytkownik kablówki Aster City będzie mógł jednak skorzystać z tej oferty. Warunkiem jest istnienie sieci Ethernet w bloku mieszkalnym (sieć taka kładziona jest równolegle z okablowaniem telewizji we wszystkich nowych instalacjach Aster City) oraz zebranie co najmniej pięciu zainteresowanych mieszkańców jednego budynku, gotowych wnieść opłatę instalacyjną (600 zł + VAT) oraz płacić abonament (80 zł + VAT). Aster City zapewnia także, że postara się do końca roku wymienić okablowanie w istniejących już instalacjach telewizji kablowej i równolegle z nią położyć także sieć Ethernet. W każdym budynku znajdować się będzie także jeden modem szerokopasmowy, pozwalający na przesyłanie danych z przepustowością 4 Mb/s. Usługa podłączenia do Internetu za pośrednictwem Aster City na razie będzie dostępna tylko w Warszawie.

Polski sklep internetowy

W ramach Inkubatora Teleinformatycznego, specjalnie wydzielonego miejsca wystawy, w którym ofertę prezentowały firmy rozpoczynające działalność na rynku sieciowym, Polskie Sieci Teleinformatyczne SA przedstawiły nową wersję oprogramowania do budowy sklepów internetowych. Pracujący dla zabrzańskiej spółki kilkunastoosobowy zespół programistów przygotował rozbudowaną wersję programu - Internet Supermarket Pro - zawierającą moduł zarządzania zamówieniami oraz dodatkowo w wersji Enterprise szyfrowania danych oraz połączenia z różnymi systemami zarządzania bazami danych. Na stoisku prezentowana była trójwymiarowa wersja sklepu (jako scena VRML), która w wersji anglojęzycznej będzie wkrótce promowana na rynkach zachodnich. W ofercie firmy znalazło się także kilka innych nowych programów, jak SPAM Blocker do zabezpieczania się przed niechcianymi przesyłkami reklamowymi w poczcie elektronicznej czy Banner Server do zarządzania wyświetlaniem reklam na stronach WWW.

Problemy telekomunikacji

Targom ComNet towarzyszyły konferencje i warsztaty. Tradycyjnie jedną z najciekawszych z nich była poświęcona telekomunikacji, zatytułowana "Media, Internet a operatorzy telekomunikacyjni". Przedstawiciel Ministerstwa Łączności zasygnalizował, że resort zdecydował się zasadniczo zmienić projekt nowej ustawy telekomunikacyjnej. Spotkał się on bowiem z dużą krytyką ze strony wszystkich zainteresowanych - zarówno operatorów, jak i firm, związanych z szeroko pojętą telekomunikacją.

Dyskutowano także o tym, że zgodnie z nową ustawą telekomunikacyjną i wymogami Unii Europejskiej każdy z operatorów będzie musiał przedstawić dokładne koszty, związane z realizacją określonych usług i kalkulować ich ceny wg realnych kosztów. Najtrudniej będzie te koszty policzyć Telekomunikacji Polskiej SA - wiele osób wątpi, czy w ogóle jest to możliwe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200