Szczęśliwe, młode małżeństwo

Ciekaw jestem, czy dotarły do Pani informacje o polskiej firmie Supra, która opracowała narzędzia umożliwiające migrację z baz Informixa do DB2? Podobno IBM był do tego stopnia zainteresowany tym rozwiązaniem, że w grę wchodził zakup firmy.

Oczywiście, znam tę firmę. Wspólnie pracowaliśmy nad rozwiązaniem, które ułatwia przeniesienie danych z IDS do DB2. Nie mogę jednak komentować przejęć i fuzji IBM.

Z pewnością wiele osób zastanawia się, dlaczego IBM kupił właśnie Informixa. Naturalnym kontrkandydatem był swego czasu Sybase, firma, która długo również przeżywała kłopoty finansowe.

Rozważaliśmy wiele opcji. Po pierwsze, interesowało nas, ilu klientów zyskamy dzięki przejęciu. Za Informixem przemawiał większy udział w rynku unixowych baz danych. Drugim czynnikiem była technologia - czy będzie pasowała do naszej. I tu znowu najbliższy był nam Informix. Informix pracował nad transakcyjną, relacyjno-obiektową bazą danych, obsługującą złożone zapytania równoległe. IBM dysponował taką bazą już w 1997 r. Rozminęliśmy się w czasie, ale łączyła nas wizja rozwoju baz. Uznaliśmy, że stosunkowo łatwo będzie nauczyć ludzi zajmujących się IDS posługiwania się DB2.

Wysoko ocenia Pani technologię Informixa. Dlaczego w takim razie tej firmie nie wiodło się na rynku?

Nie mam pojęcia. Łatwo jest dywagować na ten temat z pozycji obserwatora. Tylko ludzie, którzy w ostatnim czasie kierowali Informixem, są w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

Jakich innowacji możemy spodziewać się w tym roku w bazach IBM?

Udało nam się dotrzymać obietnic złożonych w ubiegłym roku. Teraz klient, kupując DB2, otrzymuje bazę wyposażoną w narzędzia do eksploracji danych i budowy hurtowni danych. Obecnie naszym celem jest uczynienie z DB2 bazy zarządzającej danymi każdego rodzaju, potrafiącej łączyć dane strukturalne i niestrukturalne. Integracja danych to jeden z najtrudniejszych problemów, z jakimi borykają się współczesne przedsiębiorstwa.

Pierwszym krokiem będzie wbudowanie "rodzimej" obsługi XML w DB2. Pracujemy nad projektem Xperanto - bazą, która przechowuje dane w formacie XML i posługuje się zapytaniami XML Query Language. Xperanto będzie częścią DB2 Universal Database.

Jak inwestycje IBM, warte miliony dolarów, w rozwój Linuxa przekładają się na sprzedaż baz danych?

Dysponujemy wersją DB2 dla Linuxa. W ubiegłym roku cieszyliśmy się ze wzrostu sprzedaży sięgającego 300%. Prawdę mówiąc, w liczbach bezwzględnych to nadal niewielka część naszych przychodów. Wierzę jednak, że w niedługim czasie przedsiębiorstwa - zwłaszcza te, które decydują się na integrację z wykorzystaniem platformy mainframe - będą częściej sięgać po nasze rozwiązania linuxowe. Mainframe i Linux to doskonałe połączenie.

Czy podziela Pani pogląd o bezwładzie ciał standaryzacyjnych, które nie są w stanie działać tak efektywnie, jak oczekiwałby tego rynek? Przykładem może być SQL3, nad którym prace trwają już wiele lat.

Powodem, dla którego wciąż nie ma standardu SQL3, nie jest opieszałość komitetu standaryzacyjnego. Wydaje mi się, że SQL3 po prostu nie jest nikomu potrzebny. Niektóre firmy, w tym IBM, same zajęły się implementacją fragmentów SQL3, które były im niezbędne do dalszego rozwoju produktów.

Proszę zwrócić uwagę, że prace nad wieloma standardami przemysłowymi, chociażby nad językiem zapytań opartym na XML, postępują znacznie szybciej. Dzieje się tak dlatego że standaryzacji XML Query wyraźnie domagają się użytkownicy i producenci oprogramowania.

Jak ocenia Pani marketing baz danych IBM? Sądzę, że wielu potencjalnych klientów nadal widzi w DB2 zamkniętą bazę, dla której jedynym właściwym środowiskiem są platformy sprzętowe i systemowe IBM.

Zawsze mamy poczucie, że moglibyśmy lepiej promować nasze produkty. Z pewnością przez ostatnie lata odnosiliśmy w tej dziedzinie większe sukcesy w Ameryce Północnej niż w Europie. Proszę zwrócić uwagę, że nasz marketing skierowany jest na klienta. Nie jest przyciągającym uwagę mediów atakiem wymierzonym w konkurencję. Nie wyjdę na scenę wykrzykując hasła przeciw Oracle'owi czy Microsoftowi, tak jak czyni to Larry Ellison.

* Rozmowa była przeprowadzona na początku lutego br.

Pani DB2

Janet Perna jest jedną z najbardziej znanych kobiet w branży IT. Latem 2001 r. została zaproszona przez organizację Women in Technology International do elitarnej "Galerii Sław". Skupia ona kobiety zasłużone dla nauki i technologii.

Janet Perna, przyznająca się do polskich korzeni, jest związana z IBM od 28 lat. Zaczynała jako programista, a następnie pracowała na stanowiskach menedżerskich, związanych z rozwojem baz danych. Jej zasługą było m.in. opracowanie wersji bazy DB2 na inne platformy niż mainframe. Od roku 1991 kieruje działem baz danych w IBM Software Group. Pod jej przewodnictwem DB2 systematycznie zwiększa udział w rynku.


TOP 200