Szczegóły porozumienia IBM-Sun

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o {{a:HTTP://www.networld.pl/news/120222/Sun.i.IBM..systemowe.przymierze.html}}porozumieniu{{/a}}, jakie zawarły ze sobą IBM i Sun - dwaj czołowi producenci serwerów i zarządzających nimi systemów operacyjnych. Obecnie znamy już szczegóły dotyczące tego porozumienia.

Umowa przewiduje, że IBM będzie się zajmować dystrybucją i wsparciem systemu operacyjnego Solaris, dołączając go do produkowanych przez siebie, wybranych serwerów linii System x oraz do serwerów kasetowych BladeCenter. Będą to następujące modele serwerów: IBM System x3650, System x3755 i System x3850 oraz serwery kasetowe BladeCenter HS21 i LS41.

Sun i IBM będą też wspólnie pracować nad sterownikami dołączanymi do systemu Solaris oraz przystępują niezwłocznie do testowania serwerów System x i serwerów BladeCenter, pracujących pod kontrolą systemu Solaris. Przewiduje się, że testy potrwają trzy miesiące, tak iż pierwsze serwery IBM z systemem Solaris trafią na rynek pod koniec listopada br.

Zobacz również:

Umowa wpisuje się w strategię przyjętą przez IBM, która zakłada, że firma będzie oferować klientom do wyboru kilka systemów operacyjnych, które mogą zarządzać jej serwerami. Z kolei Sun odniesie korzyści wynikające z faktu, że jego flagowy produkt (system operacyjny Solaris) będzie instalowany na coraz większej liczbie serwerów. IBM jest twórcą własnego systemu operacyjnego AIX (odmiana Uniksa), wspierając również na swoich serwerach system operacyjny Windows oraz otwarte oprogramowanie Linux. Teraz do systemów tych dołączy Solaris.


TOP 200