Szanse na pracę w stolicy

Oracle jest kolejnym po SAS Institute koncernem, który otwiera w Warszawie centrum rozwoju oprogramowania.

Wszystko odbyło się błyskawicznie. Oracle już dawno dostrzegł lukę w ofercie, związaną z aplikacjami na telefony i urządzenia przenośne. Decyzja o otwarciu nowego centrum odpowiedzialnego za stworzenie wersji oprogramowania dla urządzeń przenośnych oraz projektów związanych z wykorzystaniem transmisji GSM i GPRS zapadła w styczniu br.

Koncern już od dawna rozwija część swojego oprogramowania poza granicami USA. Larry Ellison był jednym z pionierów, którzy odkryli Indie dla branży IT. Pierwsze centrum rozwoju oprogramowania (India Development Center) Oracle otworzył w Bangalore już w 1994 roku. Dziś w dwóch indyjskich centrach (Bangalore i Hyderabad) zatrudnia ponad 2,2 tys. inżynierów. Kolejnych 200 osób, rozwijających przede wszystkim lokalne wersje aplikacji dla Oracle’a w Pekinie i Shenzen. Obie inwestycje rozwijają się bardzo dynamicznie. W lipcu br. Larry Ellison koncern poinformował, że w ciągu najbliższych lat zatrudnienie w indyjskich biurach projektowych i usługowych wzrośnie do 6 tys. ludzi.

Zobacz również:

  • Red Hat Enterprise Linux wkroczył do chmury Oracle

W porównaniu z tymi inwestycjami polskie centrum zatrudniające na dzień dzisiejszy kilkanaście osób nie robi takiego wrażenia. Nie da się jednak ukryć, iż wybór ma charakter prestiżowy. "Od początku zdecydowaliśmy się, że rozwojem produktów na region Europy i Bliskiego Wschodu powinien zająć się któryś z lokalnych oddziałów" – mówi Allan Atwell, dyrektor Działu Oprogramowania Mobilnego w Oracle’u.

Ostateczny wybór padł jednak na Polskę. Na Warszawę, miasto w końcu nie najtańsze, zdecydowano się ze względu na łatwy dostęp do międzynarodowego lotniska; potencjał intelektualny, wynikający z sąsiedztwa kilku uznanych na świecie uczelni oraz fakt, że właśnie w Warszawie znajdują się centrale wszystkich największych operatorów telefonii komórkowej, z którymi Oracle zamierza współpracować przy tworzeniu swoich rozwiązań.

Pierwszych kilkunastu inżynierów pracuje w centrum już od czerwca br. Oracle jest już także po pierwszych rozmowach z operatorami telefonii komórkowej oraz przedstawicielami wyższych uczelni. Firma nawiązała już bliższe więzi z Instytutem Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200