Szansa na szybkie uchwalenie ustawy o podpisach elektronicznych

Przyspieszenia nabrały prace w podkomisji Komisji Innowacyjności i Nowych Technologii kierowanej przez prof. Jana Kaźmierczaka (PO). Niewykluczone, że nowa ustawa zostanie przyjęta jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Prof. Jan Kaźmierczak kieruje podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o podpisach elektronicznych (druk nr 3629) oraz poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podpisie elektronicznym, ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy - Kodeks cywilny oraz ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych (druk nr 3768). Po raz kolejny ma się ona zebrać 29 czerwca o godzinie 15:00.

Projekt ustawy o podpisach elektronicznych przygotowało Ministerstwo Gospodarki. Wprowadza on nowe ich rodzaje: pieczęć elektroniczną - do wystawiania elektronicznych wypisów z rejestrów publicznych i e-faktur; podpis zaawansowany - do czynności prawnych, za wcześniejszą pisemną zgodą stron; podpis zaawansowany z certyfikatem - traktowany jak podpis odręczny oraz podpis kwalifikowany - składany z użyciem tzw. bezpiecznego urządzenia (np. karta z chipem), traktowany jak podpis odręczny potwierdzony przez zaufaną stronę trzecią.

Zobacz również:

  • Trusted Economy Forum – jak cyfrowy podpis zmienia gospodarkę?
  • Kolejny etap prac nad zmianą ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa zakończony
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200