Szansa na sukces

Firmy teleinformatyczne będą notowane na warszawskiej giełdzie w ramach Segmentu Innowacyjnych Technologii.

Firmy teleinformatyczne będą notowane na warszawskiej giełdzie w ramach Segmentu Innowacyjnych Technologii.

Giełda Papierów Wartościowych wprowadzi nowe rozwiązania dla tzw. firm wysokich technologii. Najważniejszym jest utworzenie Segmentu Innowacyjnych Technologii (SITech). Obejmie on wszystkie spółki informatyczne i telekomunikacyjne, bez względu na to, na jakim rynku warszawskiej giełdy są teraz notowane. Na początku znajdzie się w nim 12 spółek.

Zauważyć technologię

SITech będzie służył do oddzielnej prezentacji spółek IT, ale nie będzie to odrębny "parkiet". Dla SITech zostaną otwarte osobne notowania ciągłe, co ma pozwolić na łatwiejsze rozluźnianie widełek cenowych. Segment jest wzorowany na londyńskim techMARK.

Na przełomie kwietnia i maja br. zostanie utworzony indeks giełdowy techWIG. Do jego opracowania zostanie wykorzystana metoda stosowana przy indeksie WIG20. Aby umożliwić zarządzanie ryzykiem kursowym akcji spółek teleinformatycznych, na techWIG zostanie uruchomiony obrót kontraktami terminowymi. Indeks sektora teleinformatycznego przekroczył już 31 tys. punktów. Od początku roku wzrósł o 80%, czyli rósł czterokrotnie szybciej niż podstawowy indeks WIG.

Giełda zamierza rozpowszechnić wśród przedstawicieli spółek teleinformatycznych tzw. warranty subskrypcyjne - prawa do przyszłej emisji akcji. Mają one przyczynić się do obniżenia kosztów emisji akcji, a także stać się formą wynagradzania pracowników.

Łatwiej i taniej

"Chcemy jak najbardziej ułatwić internetowym spółkom technologicznym wejście na giełdę" - mówi Wiesław Rozłucki, prezes Giełdy Papierów Wartościowych. Kluczowe znaczenie ma mieć wprowadzenie nowego sys- temu informatycznego giełdy - Warset. Prezes GPW zapowiedział, że w przyszłości możliwe będzie organizowanie ofert publicznych także w Internecie.

Giełda zamierza współpracować z instytucjami finansowymi, które ułatwiałyby firmom technologicznym przeprowadzenie emisji. "Zamierzamy współpracować z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd tak, by uprościć procedury dopuszczenia do publicznego obrotu" - wyjaśnia Wiesław Rozłucki.

Giełda Papierów Wartościowych zrezygnuje z wymagań dotyczących zysku netto spółek i określających minimalną wysokość kapitału akcyjnego. Te dwie bariery są dzisiaj często nie do pokonania przez szybko rozwijające się spółki technologiczne. Obecnie firma, która chce być notowana na rynku podstawowym lub równoległym, musi wykazać łączny zysk przed opodatkowaniem za ostatnie trzy lata na poziomie 16 mln zł i posiadać kapitał akcyjny w wysokości 7 mln zł. Musi również wykazać zysk przed opodatkowaniem w ostatnim roku rozliczeniowym. Giełda mogła wprawdzie znieść te wymagania dla pojedynczych spółek, ale - zdaniem Wiesława Rozłuckiego - przepisy te i tak zniechęcały wiele firm. GPW zamierza włączyć się w popularyzację usług domów maklerskich za pośrednictwem Internetu. Wiesław Rozłucki chciałby, aby dzięki Internetowi liczba aktywnych inwestorów zwiększyła się w ciągu 2 lat z ok. 1,2 mln do 3 mln.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200