Szafirowe certyfikaty

Od przyszłego roku KIR będzie oferować usługi certyfikacji kluczy publicznych podmiotom innym niż banki.

Od przyszłego roku KIR będzie oferować usługi certyfikacji kluczy publicznych podmiotom innym niż banki.

Krajowa Izba Rozliczeniowa już od 5 lat świadczy usługi certyfikacji kluczy publicznych na potrzeby systemu międzybankowych rozliczeń elektronicznych ELIXIR. Obecnie realizowany jest projekt budowy nowego Systemu Zarządzania Certyfikatami Szafir.

Dostęp do kluczy

Prace zostaną zakończone w I kwartale 2000 r. KIR będzie wówczas w stanie wystawiać certyfikaty kluczy publicznych zgodne ze specyfikacją x.509v3. Oznacza to, że będzie można posługiwać się certyfikatami do zabezpieczania transmisji danych i uwierzytelniania stron transakcji elektronicznych (także w przypadku poczty elektronicznej, komunikacji z serwerami WWW, home bankingu czy bankowości elektronicznej).

Oferta Krajowej Izby Rozliczeniowej pozwala na ujednolicenie stosowanych rozwiązań zabezpieczeń komunikacji zarówno wewnątrz firmy, jak i przy kontaktach z klientami. Mają być obsługiwane klucze aż 2048-bitowe, zaś operacje związane z aktualizacją certyfikatów będą mogły być realizowane całkowicie drogą elektroniczną. W przyszłości zostanie wprowadzona także możliwość "stemplowania znacznikiem czasowym dokumentów elektronicznych".

Usługi nowego Ośrodka Zarządzania Kluczami będą skierowane zarówno do dotychczasowych użytkowników systemu ELIXIR (banków), jak i innych firm i osób fizycznych. Przez rok będą działać oba ośrodki. Przejście na nowy system dla dotychczasowych użytkowników systemu ELIXIR będzie więc rozłożone w czasie.

Nie tylko banki

W późniejszym okresie KIR nie wyklucza udzielania certyfikatów na rzecz elektronicznych sklepów działających w Internecie. Dzisiaj sklepy te muszą korzystać z usług zagranicznych jednostek wydających certyfikaty, np. Verisign.

KIR wraz z uruchomieniem Szafira otworzy serwis internetowy, za pośrednictwem którego będzie można pobierać certyfikaty testowe (klucz 512-bitowy). Umożliwi to praktyczną weryfikację oferowanego rozwiązania. Projekt Szafir realizuje Softbank na bazie technologii amerykańskiej firmy Baltimore i podwykonawstwa krakowskiej firmy CryptoTech.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200