Szafa grająca w Windows

Muzyka w formacie MP3, programy do jej odtwarzania i inne narzędzia dostępne w Internecie.

Muzyka w formacie MP3, programy do jej odtwarzania i inne narzędzia dostępne w Internecie.

Jeśli komputer PC jest wyposażony w kartę dźwiękową, głośniki i odpowiednie oprogramowanie, to łatwo można go wykorzystać jako szafę grającą, odtwarzającą utwory muzyczne. Zwłaszcza że w Internecie dostępne są tysiące nagrań umieszczanych przez kompozytorów, którzy nie zawarli umów z firmami zajmującymi się rozpowszechnianiem utworów. Do zapisywania i odtwarzania muzyki w formacie cyfrowym stosowany jest najczęściej standard MP3, umożliwiający kompresję plików bez utraty jakości.

Aby skorzystać z tych możliwości, trzeba mieć program do odtwarzania, konwersji lub nagrywania plików dźwiękowych w formacie MP3 oraz znać adresy serwerów WWW udostępniających nagrania.

Oprogramowanie do odtwarzania muzyki - MusicMatch Jukebox - jest dostępne pod adresem www.musicmatch.com. Bezpłatna wersja pakietu umożliwia odtwarzanie plików zapisanych w formacie MP3 i pozwala na przeprowadzenie konwersji na ten format do pięciu ścieżek dźwiękowych zapisanych na płycie CD. Wersja komercyjna, która kosztuje 30 USD, oferuje podobne funkcje, ale umożliwia konwersję do formatu MP3 dowolnej liczby utworów. Natomiast Grand Central Station udostępnia wiele narzędzi tego rodzaju, które znajdują się pod adresem www.mp3.com/software. Można tu wymienić MP3 Player (pakiet bezpłatny) i popularny , który kosztuje ponad 10 USD, zależnie od wersji.

Programy do odtwarzania plików MP3 mają najczęściej bogate interfejsy, które mogą być modyfikowane przez użytkownika. Przystosowywanie wyglądu interfejsów do upodobań użytkowników stało się tak powszechne, że różne wystroje interfejsów doczekały się własnej nazwy - są one określane jako "skóry". Na stronie www. mp3.com znajduje się nie tylko wiele odtwarzaczy MP3 i innych przydatnych narzędzi do zarządzania zasobami multimedialnymi, lecz także 1175 "skór" dla WinAmp.

Na serwerze www.mp3.com znajduje się również biblioteka nagrań, które można ściągnąć do komputera. Duże możliwości wyszukiwania oferuje Audiofind (www.audiofind.com). Strona zawiera indeks utworów muzycznych sortowanych według tytułów, twórców lub gatunku. Jest tam ok. 30 gatunków. Dostępna jest też funkcja wyszukiwania na podstawie słowa, które pojawia się w tytule lub nazwisku twórcy.

Jeśli natomiast ktoś jest zainteresowany tekstami piosenek, to można mu polecić stronę www.lyrics.com. Jest ona pełna hiperłączy, które udostępniają teksty ponad 100 tys. różnych utworów wokalnych. Należy dodać, że wymieniony pakiet MusicMatch Jukebox może wyświetlać na monitorze tekst w momencie odtwarzania nagrania.

Na stronie www.hot100.com/music znajduje się ranking najpopularniejszych witryn muzycznych, który umożliwia dotarcie do komercyjnych lub niezależnych źródeł oferujących pliki MP3, płyty CD itp.

Niestety, pobieranie wielu utworów muzycznych z sieci WWW jest bardzo czasochłonne i przydałaby się automatyzacja tego procesu. Taką właśnie funkcję oferuje program typu shareware MP3-Wolf, który automatycznie przeszukuje zasoby Internetu i pobiera interesujące użytkownika pliki. Pakiet opracowała firma Trellian Australia, znana również z innych udanych narzędzi internetowych. MP3-Wolf zaczyna pracę od przeglądania witryny podobnej do Audiofind pod kątem określonych przez użytkownika słów kluczowych, a następnie automatycznie łączy się z wyszukanymi stronami i pobiera z nich pliki MP3. Wersja bezpłatna MP3-Wolf zawiera ograniczenie liczby przeglądanych stron. Pełna wersja kosztuje 20 USD.

<hr size=1 noshade>Brian Livingston jest współautorem książki Windows 95 Secrets Gold i wielu innych pozycji o systemie Windows. E-mail: brian_livingston@infoworld.com. Na podstawie tygodnika InfoWorld, wydawanego przez IDG, opr. jch.