Sytuacja na rynku

Zgodnie z raportem "Teleinfo" rynek informatyczny odnotował 17-procentowy wzrost, zaś rynek telekomunikacyjny ponad 15-procentowy.

Mimo spowolnienia rozwoju w porównaniu z ubiegłym rokiem o blisko połowę, pozycja obu branż w polskiej gospodarce jest silna i ma solidne podstawy rozwoju. Wartość rynku informatycznego wyniosła w 2000 roku 11,543 mld zł, zaś rynku telekomunikacyjnego 36,4 mld zł.

Wzrost na rynku IT dowodzi, że inwestycje w technologie informatyczne stały się dla przedsiębiorstw koniecznością.

Czołówka firm z branży informatycznej nie zmieniła się w porównaniu z ubiegłym rokiem, co oznacza, że najwięksi potrafili zbudować solidne podstawy funkcjonowania na rynku i nawet w sytuacji słabnącego wzrostu potrafią utrzymać swoją pozycję. Według autorów raportu w tym roku nie zabraknie, na szczęście czynników, które pozwolą branży IT na wzrost.

Po 10 latach od pierwszego podłączenia Polski do Internetu liczba zarejestrowanych polskich domen internetowych przekroczyła 120 tys. Niestety mimo wyraźnego wzrostu niektórych sektorów teleinformatyki nie udało się przełamać impasu w podstawowym dostępie do usług telefonicznych i teleinformatycznych dla indywidualnych internautów oraz dla małych firm.