Systemy zarządzania siecią

Systemy zarządzania siecią

Zalety i wady

Kluczowy raport VitalSuite - Heat Chart - pozwala na szybkie zlokalizowanie wąskiego gardła aplikacji dzięki dobrej identyfikacji problemów i ich przyczyn. Heat Chart przedstawia kolorową macierz parametrów wydajnościowych aplikacji i komponentów przetwarzania w kategoriach klas zasobów. Każda kratka odpowiada klasie zasobu i pomiarom wydajności. Kratki mogą mieć różne kolory, symbolizujące stan zasobów w każdej ich klasie. VitualSuite przedstawia dane o wydajności aplikacji w postaci drzewa z gałęziami: Business, Applications i Reports. Użytkownik może przystosować widok Business do formy My Vital lub My Business - każda daje inne spojrzenie na pomiary wydajności aplikacji i statystyki sieciowe. Personalizowana strona webowa My Vital jest w szerokim zakresie konfigurowalna i zabezpieczona hasłem przed nieupoważnionym dostępem oraz zmianą konfiguracji. Widok Applications grupuje indeksowane etykietami informacje w kategorie, takie jak domeny, grupy, klienty i serwery. Każda etykieta indeksowa przedstawia kryteria wydajności aplikacji sieciowych, w tym zagubione pakiety, opóźnienia cyklu odpowiedzi, dostępność, przepustowość w kontekście czasu reakcji oraz czas opóźnienia w odniesieniu do klienta, sieci i serwera.

Wygoda użytkowania

Interfejs użytkownika w NNM jest dość powolny i zagmatwany. Na szczęście dostawca dysponuje kompletnie zreformowaną konsolą systemu operacyjnego, powiększoną o instrumenty panelowe oparte na webie. Poza wyświetlaniem w trybie rodzimym (Windows lub Unix) OpenView NNM wykorzystuje interfejs przeglądarki. Prezentacje w trybie rodzimym obejmują: planowanie raportów, opcje konfiguracji i filtrowania, mapy sieci, powiadamianie o zdarzeniach, szczegółowe informacje o urządzeniach, statystyki i alarmy. Klient Javy może wyświetlać mapę sieci, szczegóły urządzeń, alarmy i różne raporty, w tym inwentaryzacyjne. Dynamiczne strony webowe NNM są dobrze zaprojektowane, a łatwe i klarowne filtry umożliwiają zarządzanie dużymi sieciami.

Systemy zarządzania siecią

Ocena rozwiązań

Unicenter oferuje podgląd w postaci drzewa oraz wyświetla zarządzane obiekty w postaci dwu- lub trójwymiarowej. W wypadku firm globalnych prezentacje trójwymiarowe pozwalają na pokazanie całej sieci firmowej na tle obracającego się modelu kuli ziemskiej. Jeżeli jakiś ośrodek ma problemy, Unicenter wyświetli nad nim czerwoną kulę. Każde kliknięcie czerwonej kuli przenosi użytkownika do związanego z błędnym działaniem miasta, ośrodka, domeny, segmentu sieci i urządzenia lub serwera. Na mapie dwuwymiarowej interfejs Unicenter używa także kolorowych ekranów. Jeżeli serwer XYZ wyczerpał swoje zasoby pamięciowe, Unicenter zmienia kolor domeny sieciowej XYZ z zielonego na czerwony. Schodząc w dół drzewa, można zobaczyć coraz więcej szczegółów segmentu sieci w zależności od kontekstu błędu, aż po zejściu do serwera XYZ pojawi się komunikat o błędzie "Physical Memory". Unicenter Management Portal jest intuicyjnym, opartym na webie podglądem, prezentowanym w formie drzewa jednostek organizacyjnych i zasobów sieci użytkowanych przez te jednostki. Prezentacja trójwymiarowa jest atrakcyjna, ale i czasochłonna.

Interfejs użytkownika VitalSuite jest komunikatywny i zarazem łatwy w użyciu mimo złożoności. Elastyczna architektura VitalSuite pozwala na obsługę różnego rodzaju środowisk aplikacji biznesowych. Jest on bardzo dobrze skalowalny - można wybrać na przykład instalację modułu serwera raportującego w oddzielnym komputerze.

OpenView i Unicenter pracują na wielu platformach, obejmujących m.in. różne odmiany Uniksa oraz Windows NT/2000. Niektóre komponenty OpenView i Unicenter pracują również na mainframe i AS/400. Jednak nie wszystkie komponenty działają na wszystkich obsługiwanych platformach. Oparty na webie Unicenter Management Portal wymaga Javy na platformie Windows NT/2000, oferuje natomiast specjalną obsługę wyświetlania zdarzeń systemowych lub akceptowania poleceń (np. przeładowania serwera) z bezprzewodowych Pocket PC. VitalSuite pracuje na platformie Windows NT/2000.

Pomimo złożoności wszystkie trzy pakiety są łatwe do instalowania i mają dobrą dokumentacje online. Jedynie Lucent dostarcza pełną dokumentację drukowaną. CA zapewnia także drukowany przewodnik Getting Started.

Podsumowanie

Wszystkie trzy produkty można uznać za dojrzałe i starannie zaprojektowane. Na najwyższą ocenę zasługuje OpenView z uwagi na bogactwo mechanizmów, użyteczne raporty i spójny interfejs użytkownika. Niemniej każdy z prezentowanych produktów jest wartościowy, przydatny w dużych sieciach i praktycznie niezbędny do zarządzania i sterowania nimi.


TOP 200