Systemy zarządzania siecią

Metodologia testowania

Każdy z produktów był oceniany pod kątem zdolności do administrowania, uaktualniania, monitorowania, raportowania, diagnozowania, lokalizowania problemów, restartu, rekonfiguracji, audytu (inwentaryzacji) i zabezpieczania urządzeń sieciowych, komputerów serwerowych i komputerów klienckich. Wszystkie testy przeprowadzono na wirtualnych połączeniach WAN.

W testach zarządzania podejmowano próby administrowania użytkownikami, grupami, serwerami, klientami, ruterami, przełącznikami i zdalną pamięcią masową. W komputerach serwerowych zainstalowano serwery: webowe, plików, aplikacyjne i baz danych.

Zdolność do automatycznego rozwiązywania problemów testowano, wysyłając powiadomienia SNMP i przetwarzając przychodzące alarmy. Tworzono raporty o stanie urządzeń i komputerów, rezultatach inwentaryzacji, trendach użytkowania sieci, naruszeniach bezpieczeństwa, dostępności i czasie niedyspozycji, podstawowe informacje o sieci i graficzne mapy sieci. Testowano również specjalne mechanizmy każdego z produktów.

Środowisko testowe wyposażono w platformy operacyjne Windows NT/2000/98/Me, Solaris 8.0, Macintosh System 8 i OS/2 Warp 4.0. Relacyjne bazy danych to: Oracle 8i, IBM DB2 Universal Database, Sybase Adaptive Server 12.5 i Microsoft SQL Server 2000. Protokoły transportowe użyte w sieci to: TCP/IP, IPX, AppleTalk i SNA.

Do określenia całkowitego wykorzystania i szczegółów wymiany informacji w ruchu sieciowym użyto analizatora protokołów Agilent Advisor.

Każdy z komponentów serwerowych produktów NMS pracował na platformach Windows NT 4.0 i Windows 2000 Advanced Server.

VitalSuite jest spójnym zestawem komponentów do monitorowania aktywności sieciowej: zapewnia kontrolę przestrzegania warunków SLA, śledzenie wydajności sieci i obserwowanie aplikacji, a także ich transakcji. VitalSuite umożliwia dokładne wskazanie uszkodzeń połączeń i spadków wydajności. Składa się z komponentów: VitalNet, VitalAnalysis, VitalHelp, VitalAgent, AutoMon i Transact Toolkit. VitalNet zbiera dane z urządzeń obsługujących SNMP i komputerów biurkowych, w których zainstalowano oprogramowanie klienta VitalAgent. Informacje te przekazuje do modułów VitalAnalysis i VitalHelp. VitalAnalysis monitoruje aplikacje i przechowuje historię analiz wydajności i trendów systemów oraz aplikacji. W dołączonej do pakietu bazie danych Microsoft SQL Server przechowuje m.in. roczne zestawienia danych, wykorzystywane do planowania przepustowości sieci itp. VitalHelp służy do oceny stanu aplikacji opartych na TCP/IP. Po określeniu przyczyny ewentualnego problemu wysyła alerty - pocztą elektroniczną, do pagera lub pułapek SNMP (trap) - do innych NMS, m.in. OpenView. AutoMon jest skryptowym motorem transakcji syntetycznych, a Transact Toolkit pozwala programistom definiować dla VitalSuite, na potrzeby monitorowania, unikatowe transakcje dla aplikacji biznesowych.

Raporty

Systemy zarządzania siecią

Unicenter - wykresy wydajnościowe w ujęciu historycznym i bieżące

Wszystkie przedstawione produkty oferują wyczerpujące raportowanie. Na wyróżnienie zasługują jednak raporty z monitorowania sieci, wykonywane przez OpenView Performance Manager i Unicenter Severity Browser.

Generowanie raportów OpenView NNM jest znacznie ułatwione, a uzyskanie dziennego raportu o dostępności sieci, ruterach Cisco, największych obciążeniach i inwentaryzacji - praktycznie bezproblemowe. NNM dostarcza też dane o wydajności za pośrednictwem poczty elektronicznej - raporty te zawierają łączniki HTML do indywidualnych urządzeń. Udostępnia także użyteczne zestawienia statystyczne o protokołach sieciowych. OpenView Reporter jest elastycznym, kompletnym narzędziem przeznaczonym do eksploracji detali sieciowych dostarczanych przez OpenView. Konfigurowanie Reportera jest stosunkowo proste. Można go skonfigurować do formatowania raportów w formie drukowanej lub stron webowych. Wykresy są czytelne i bardzo pomocne, ale właściwym narzędziem do monitorowania wydajności jest Performance Manager. Ma funkcje graficzne związane z monitorowaniem wydajności w czasie rzeczywistym, mechanizm zoom do oglądania pomiarów sieciowych w drobniejszych szczegółach - do specyficznych przedziałów czasowych oraz wielu opcji graficznych (liniowe, wykładnicze itp.). Z kolei Trend Performance Manager - repozytorium i motor bazy danych - oraz Performance Insight for Networks zapewniają dokładne prognozowanie zakresu użytkowania zasobów sieci.

Unicenter też oferuje wiele użytecznych raportów. Management Portal, komponent oparty na Javie, składający się z sumarycznych stron powiadomień, stron Business Process View i stron SLA, umożliwia podglądanie rozwijanego drzewa prezentacji przyporządkowanych do jednostek biznesowych. Management Portal umożliwia prezentację poziomów użytkowania, błędów i naruszenia zakresów SLA w całej korporacji i w każdej jednostce organizacyjnej. Schodząc w dół, drzewa, można oglądać mniejsze grupy zasobów sieci lub konkretne zasoby. Topology Browser pokazuje zarządzane obiekty na wybranych fragmentach schematu organizacyjnego przedsiębiorstwa (korporacji), Severity Browser natomiast udostępnia bezpośrednio szczegółowe dane o zdarzeniach, identyfikujące zasoby związane z przeciążeniami i spadkiem wydajności.


TOP 200