Systemy telepresence wypierane przez tańsze alternatywy

Zbyt długie oczekiwanie na zwrot z inwestycji i niechęć do wydawania pieniędzy w czasach globalnej recesji mocno ograniczają popyt na zaawansowane, najdroższe systemy teleobecności. Popularność zdobywają tańsze rozwiązania, które oferują coraz lepszą funkcjonalność (rozdzielczość HD, praca grupowa) i w wielu przypadkach całkowicie odpowiadają wymaganiom współczesnego biznesu.

Rynek rośnie, choć nie dla wszystkich

Początek 2012 r. nie był udany dla producentów systemów telepresence. Według danych IDC, w I kw. br. sprzedaż takich rozwiązań spadła aż o 39% w stosunku do analogicznego okresu 2011 r. Należy jednak mieć na uwadze, że odsetek ten obejmują produkty z najwyższej klasy. Są to bardzo drogie systemy, wykorzystujące kilka wielkoformatowych monitorów i obsługujące wiele osób znajdujących się jednocześnie w specjalnie urządzonym studiu. Na ich cenę składają się zaawansowane kodeki audio-wideo, łącza dzierżawione i wsparcie ze strony producenta.

Systemy telepresence wypierane przez tańsze alternatywy

Liczne przejęcia na rynku systemów wideokonferencyjnych doprowadziły do powstania dwóch głównych graczy (Cisco i Polycom).

Spadek popytu na najdroższe systemy nie oznacza jednak odwrotu klientów od całego rynku wideokonferencji. IDC podaje, że w ciągu roku jego wartość wzrosła o 14%, dochodząc do 639 mln USD. Dużą i coraz ważniejszą grupą produktów napędzających przychody stają się rozwiązania relatywnie tanie, a oferujące dobrą jakość połączeń (rozdzielczość HD) i usługi dodatkowe (praca grupowa, współdzielenie dokumentów, ułatwiona komunikacja). Należą do nich "okrojone" systemy telepresence (single-codec), które zanotowały wzrost sprzedaży o 29%, oraz osobiste rozwiązania wideokonferencyjne w rodzaju WebEx (wzrost 53%).

Infrastruktura przestaje być przeszkodą

Czasy, w których popularność usług IP, w tym wideokonferencji, była hamowana przez zbyt wolne łącza internetowe odchodzą do przeszłości. Według prognoz Cisco VNI Forecast, w latach 2011-2016 średnia przepustowość stałych łączy szerokopasmowych wzrośnie niemal czterokrotnie (z 9 Mb/s do 34 Mb/s).

Rozbudowane systemy wideokonferencyjne, wykorzystujące kilka kodeków wideo i oferujące rozdzielczość 1080p (full HD) potrzebują przepustowości ponad 3 Mb/s. Większość firm z sektora średnich i dużych przedsiębiorstwa dysponuje łączami o lepszych parametrach. Mniejsze firmy czy osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą skorzystać z całej gamy tanich rozwiązań, pozwalających uzyskać połączenie wideo wysokiej jakości.

Systemy telepresence wypierane przez tańsze alternatywy

Cisco TelePresence MX200

Polska wciąż nadrabia zaległości w infrastrukturze sieciowej, co pośrednio wpływa na mniejszą popularność usług wideokonferencyjnych, szczególnie w porównaniu do krajów Europy Zachodniej. Szacuje się, że polski rynek systemów wideokonferencyjnych jest przynajmniej kilkukrotnie mniejszy od takich państw, jak Wielka Brytania, Francja czy Niemcy.

Cisco TelePresence MX200 to system teleobecności dedykowany niewielkim grupom roboczym, dostosowany do potrzeb firmy średniej wielkości. Rozwiązanie pozwala uzyskiwać połączenia w pełnej rozdzielczości Full HD na ekranach o przekątnej 42 cali. Dopełnienie stanowi system audio wysokiej jakości i rozbudowane funkcje interakcji między uczestnikami wideokonferencji. Instalacja zestawu jest stosunkowo prosto, a konfiguracja przebiega intuicyjnie. W porównaniu do systemów Cisco TelePresence najwyższej klasy, MX200 jest rozwiązaniem ekonomicznym (ok. 20 tys. USD).


TOP 200