Systemy telepresence wypierane przez tańsze alternatywy

Spotkania w chmurze

Jednym z ciekawszych wydarzeń tego roku było ogłoszenie strategii chmurowej przez firmę Polycom. Koncepcja ta zakłada udostępnienie usługodawcom zaawansowanej usługi wideo w modelu Video-as-a-Service (VaaS). Podobnie jak ma to miejsce w innych usługach typu XaaS, z nowego rozwiązania skorzystają przede wszystkim firmy, które nie będą chciały ponosić dużych kosztów inwestycyjnych (na własny sprzęt, obsługę informatyczną itp.).

Polycom RealPresence Cloud obsługuje wiele opcji łączności pomiędzy salami konferencyjnymi, telefonami komórkowymi (aplikacja RealPresence Mobile), komputerami i innymi punktami końcowymi spełniającymi określone standardy. Rozwiązanie zaprojektowano tak, aby w minimalnym stopniu ograniczyć konieczność ingerowania w infrastrukturę firmową klienta (firmy, która wykupi usługi VaaS). RealPresence Cloud może stać się częścią firmowego systemu Unified Communications (ujednolicona komunikacja), jest również przystosowane do współpracy z sieciami społecznościowymi (RealPresence Social). Analitycy IDC są przekonani, że rozwiązania wideokonferencyjne świadczone w modelu chmurowym przyczynią się do gwałtownego wzrostu całego rynku szeroko pojętej teleobecności.

Podczas tegorocznych targów Mobile World Congress, specjaliści z koncernów Ericsson i Polycom przedstawili platformę VaaS, przeznaczoną dla operatorów telekomunikacyjnych. Jest to zaawansowany system komunikacyjny, oparty na multimedialnej platformie usługowej IMS (IP Multimedia Subsystem) firmy Ericsson i rozwiązaniu Polycom RealPresence (infrastruktura programowa do uniwersalnej współpracy wideo).

W czerwcu br. GTS Central Europe, dostawca usług telekomunikacyjnych, poinformował o wprowadzeniu nowej usługi GTS Wideokonferencja. Ze względu na swoje możliwości może być to ciekawa propozycja dla wielu firm, szczególnie z sektora dużych i średnich przedsiębiorstw. Usługa oferuje połączenia wideo w jakości HD. Można z niej korzystać bez względu na urządzenie, które aktualnie się wykorzystuje (smartfony, tablety, komputery itp.). Sercem rozwiązania jest architektura VidyoRouter z technologią Adaptive Vidyo Layering, wykorzystującą standard H.264 SVC (Scalable Video Coding). Usługą można zarządzać poprzez przeglądarkę internetową.

Wyraźnie widać, że mimo trudnej sytuacji na światowych rynkach, popyt na usługi wideokonferencyjne rośnie. Z pewnością przyczyniła się do tego większa dostępność tańszych i coraz bardziej profesjonalnych rozwiązań. Systemy teleobecności najwyższej klasy stają się powoli produktem niszowym, przeznaczonym do realizacji najbardziej wymagających zadań.

Systemy telepresence wypierane przez tańsze alternatywy

System LifeSize Passport

System LifeSize Passport obsługuje jakość HD - 720p30 (30 klatek na sekundę), ma możliwość łatwego udostępniania danych w formie prezentacji i treści przez sieć. Pozwala również na komunikację z użytkownikami aplikacji Skype. LifeSize Passport jest rozwiązaniem dedykowanym dla jednoosobowych biur, pracowników zdalnych oraz niewielkich sal konferencyjnych. Producent maksymalnie uprościł proces instalacji i konfiguracji urządzenia (cena zależnie od wersji 3000-4000 USD).


TOP 200