Systemy pamięci masowych dla małych i średnich firm

Storage dla średnich firm rozwija się bardzo szybko. Urządzenia enterprise są traktowane jako stabilne, wysoko skalowalne i kosztowne rozwiązania wykorzystywane od lat przez największych, ale to rynek macierzy dyskowych klasy midrange jest gałęzią storage, w której dzieje się najwięcej.

Technologią zarezerwowaną dawniej dla rozwiązań klasy enterprise była kompresja danych. Przynosi ona istotne korzyści, zmniejszając zapotrzebowanie na pamięć dyskową, a także redukując liczbę zadań wejścia/wyjścia niezbędnych do odczytania lub zapisu danych do urządzeń dyskowych. Obecnie kompresja danych jest dostępna także w macierzach klasy midrange, chociaż nie zawsze jest to wliczone w cenę licencji.

Kompresja należy do opcji, które warto rozważać prawie zawsze, gdyż w typowych instalacjach w średnich firmach można zaoszczędzić co najmniej 30% miejsca, niekiedy osiągając współczynnik rzędu 80%, zależnie od danych. Kompresja może być zastosowana na poziomie plików lub bloków dyskowych, oba podejścia mają swoje wady i zalety. Nie jest to panaceum na problemy ze składowaniem danych, ale doskonale spełnia swoje zadanie, odsuwając w czasie konieczność zakupu nowej przestrzeni dyskowej.

Jest to na tyle ważna technologia, że firma IBM zdecydowała się zakupić przedsiębiorstwo Storwize, by móc ją wykorzystać w swoich macierzach dyskowych. Chociaż nie wszystkie macierze IBM Storwize mają wbudowaną kompresję, można oczekiwać wprowadzenia tej opcji do wszystkich najważniejszych modeli klasy midrange. Podobne podejście prezentuje NetApp, wprowadzając kompresję jako standardową opcję systemu operacyjnego Data ONTAP.

Deduplikacja wkracza do firm

Zagadnieniem, które było wykorzystywane w macierzach klasy enterprise i obecnie znajduje swoje zastosowanie w urządzeniach dla średnich firm, jest deduplikacja. Badania prowadzone przez firmę IBM udowadniają, że ten sam załącznik jest zapisywany średnio w 25 różnych miejscach systemów poczty elektronicznej. Gdy do tego dodać fakt zapisywania plików w folderach, widać wyraźnie, że redukcja tej nadmiarowości przynosi radykalne zmniejszenie ilości zajmowanej przestrzeni dyskowej.

Jeszcze lepsze efekty można osiągnąć w środowiskach wirtualizowanych, które uruchamiają po kilkadziesiąt obrazów takiego samego lub bardzo podobnego systemu operacyjnego. Obrazy te zawierają wiele identycznych bloków, zatem wdrożenie deduplikacji radykalnie zmniejsza zapotrzebowanie dyskowe. Dotąd deduplikacja podczas pracy głównego zasobu storage była domeną macierzy klasy enterprise, obecnie potrafią to urządzenia przeznaczone dla średnich firm. Jeśli organizacja stoi przed wyborem macierzy dla rozwiązań wirtualizacyjnych, należy poważnie rozważać wybór modelu wyposażonego w deduplikację.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200