Systemy pamięci masowych dla małych i średnich firm

Nie pozbywaj się istniejących macierzy, połącz je

Kolejnym zagadnieniem, które pojawiło się w rozwiązaniach storage klasy enterprise, a obecnie znajduje swoje zastosowanie w firmach średniej wielkości, jest wirtualizacja storage'u. Wirtualizacja może posłużyć do bezprzerwowej migracji danych między urządzeniami, a także do połączenia wielu zasobów w jedną spójną pulę, którą udostępnia się aplikacjom.

Oferta dedykowanych rozwiązań sprzętowych i programowych do wirtualizacji storage'u jest dość szeroka, w Polsce bardzo popularny jest FalconStor, ale warto zauważyć także IBM Storwize V7000. Jest to system, który umożliwia automatyczne przenoszenie najczęściej przetwarzanych bloków do dysków SSD, oferując radykalne zwiększenie wydajności. Chociaż pamięć SSD jest nadal bardzo kosztowna, nawet małe firmy mogą skorzystać z przyspieszenia operacji wejścia/wyjścia, którą oferują takie moduły, gdyż do usprawnienia pracy macierzy wystarczą dwa takie dyski. Dzięki temu, że relokacja ta działa na poziomie bloków, wykorzystanie pamięci półprzewodnikowej jest znacznie sprawniejsze niż w przypadku przypisywania konkretnego woluminu do dysków SSD. Ponadto za pomocą V7000 można połączyć macierze różnych producentów w jeden system, realizując na przykład mirroring między nimi.

Właśnie dzięki wirtualizacji storage'u można utrzymać niezawodny synchroniczny mirroring między dwoma urządzeniami różnych dostawców lub dokonywać migracji danych między macierzami podczas pracy systemów. Technologia ta dostępna była dotąd w urządzeniach klasy enterprise, obecnie nawet małe firmy mogą z niej skorzystać. Opcją nadal zarezerwowaną dla macierzy klasy enterprise jest automatyczna, wielopunktowa replikacja do zdalnych lokalizacji.

Disaster recovery dla najmniejszych firm

Niektóre rozwiązania, które rozpoczęły swój rozwój w urządzeniach klasy enterprise, są obecne w macierzach entry level. Chociaż najmniejsze urządzenia z tej grupy mają pojemność zaledwie kilku terabajtów i korzystają z niedrogich dysków SATA, obsługują one również protokoły NAS i SAN (w jednym urządzeniu iSCSI, CIFS i NFS) i pojawia się także oczekiwana przez małe firmy opcja asynchronicznej replikacji z wykorzystaniem protokołu TCP/IP. Dzięki temu mała firma może zrealizować w praktyce ochronę swoich danych przez replikację do innego niewielkiego oddziału, ponadto pojedyncze urządzenie z powodzeniem może posłużyć do centralnego składowania danych ze wszystkich aplikacji.


TOP 200