Systemy otwarte czy otwarty rynek ?

Stowarzyszenie Rozwoju Systemów Otwartych z pomocą IBM Polska zorganizowało seminarium na temat "The Power of Open Systems", które odbyło się w Warszawie dn. 31.05 br. Seminarium, złożone z prelekcji i dyskusji, zostało przeprowadzone przez p. Terry Keene'a - wiceprezesa d/s technologii amerykańskiej firmy konsultingowej Enabling Technologies Group, "weterana" Unixu i specjalisty w zakresie wdrożeń i organizacji systemów informacyjnych.

Stowarzyszenie Rozwoju Systemów Otwartych z pomocą IBM Polska zorganizowało seminarium na temat ''The Power of Open Systems'', które odbyło się w Warszawie dn. 31.05 br. Seminarium, złożone z prelekcji i dyskusji, zostało przeprowadzone przez p. Terry Keene'a - wiceprezesa d/s technologii amerykańskiej firmy konsultingowej Enabling Technologies Group, "weterana" Unixu i specjalisty w zakresie wdrożeń i organizacji systemów informacyjnych.

T.Keene wiąże kryteria otwartości systemów z ich zgodnością z rozpowszechnionymi i uznanymi standardami, niezależnością użytkowników od pojedynczego producenta, szeroką dostępnością produktu na rynku, obecnością różnych rozwiązan konkurencyjnych, dużą podażą wymienialnych modułów oraz otwartą polityką licencyjną wytwórców sprzętu i oprogramowania. Wszystkie te atrybuty odnoszą się bardziej do rynku niż do konkretnych produktów. Według T. Keena cechy technologiczne bezpośrednio określające otwartość systemu - przenośność oraz możliwości współpracy z innymi systemami - mogą się w pełni ujawnić tylko na odpowiednio dojrzałym rynku, a rynek informatyczny dopiero wchodzi w to stadium rozwoju.

T. Keene sądzi, że Unix i systemy z nim zgodne mają duże szanse na zajęcie dobrej pozycji na rynku systemów otwartych, ponieważ jest to jedyna rodzina systemów oferowana przez wszystkich producentów systemów operacyjnych i mająca wersje pracujące na komputerach każdej wielkości.

Prelegent postawił optymistyczną prognozę dotyczącą procesorów PowerPC, zapowiadając, iż wyprzedzą one konkurencję na rynku serwerów, chociaż rynek komputerów osobistych nadal będzie domeną Intela i Microsoftu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200