Systemy ochrony zasilania

Zasilanie szaf przemysłowych - architektura zasilania

Zabezpieczenie zasilania systemów teleinformatycznych oparte na standardowych elementach rozdziału i dystrybucji jest rozwiązaniem, które zdobywa coraz większą popularność wśród użytkowników.

Systemy ochrony zasilania

Zależność między dostępnością a MTTF (Mean Time To Failure)

Podstawową zaletą takiego sposobu dystrybucji zasilania są zdolności adaptacyjne, pozwalające dostosować się do zmieniającego się systemu IT. Modularna i składająca się ze standardowych elementów infrastruktura zasilania może być w razie potrzeby zdemontowana i przekonfigurowana, dzięki czemu można ograniczyć koszty dostosowania systemu teleinformatycznego do zmieniających się warunków biznesowych. W wielu przypadkach zachodzi konieczność przeniesienia szafy wypełnionej sprzętem IT do innych pomieszczeń, w których zachowanie dotychczasowej konfiguracji może być utrudnione z uwagi na przeszkody fizyczne i trudności z prowadzeniem kabli. Dlatego szafy powinny być również dostosowane do prowadzenia kabli zasilających górą.

Obsługa systemu dzięki standaryzacji aparatury rozdzielczej i okablowania służącego do połączenia zasilacza UPS z zasilanymi urządzeniami jest o wiele prostsza. Montaż wszystkich komponentów w znormalizowanych szafach przemysłowych umożliwia wprowadzanie zmian w konfiguracji, skracając do minimum okresy przestoju. Poprzez użycie standardowych elementów znacznemu uproszczeniu ulega procedura napraw, gdyż nie potrzeba wykonywać skomplikowanego demontażu. Przechowywanie w miejscu instalacji części zamiennych pozwala na skrócenie średniego czasu naprawy, a zoptymalizowana pod standardowe elementy jego konfiguracja jest zdecydowanie prostsza.

W przypadku centrów danych zbudowanych z dziesiątek lub setek szaf częściej stosuje się konfigurację zasilania, z zasilaniem z centralnego zasilacza UPS (w wersji klasycznej bądź modułowej). Jak już wcześniej wspomniano, w celu zwiększenia niezawodności systemu wykorzystuje się systemy redundancyjne UPS (2N lub N+1) wspomagane agregatem prądotwórczym. Należy zwrócić uwagę, że w obu przypadkach newralgiczne, jeśli chodzi o możliwość wystąpienia awarii, są niewątpliwie układy dystrybucji zasilania do szaf. Coraz częściej więc w szczególnie krytycznych aplikacjach wykorzystuje się dwa źródła zasilania. W przypadku sprzętu teleinformatycznego, który nie dysponuje możliwością zasilania z dwóch źródeł zasilania, stosuje się urządzenia służące do przełączania z głównego źródła zasilania na pomocnicze. Do takich urządzeń należą statyczne przełączniki zasilania (Static Transfer Switch, w skrócie STS) oraz elektromechaniczne przełączniki źródła zasilania (Automatic Transfer Switch, w skrócie ATS). Zdecydowana większość odbiorników teleinformatycznych wyposażona jest w przetwornice impulsowe SMPS (Switch Mode Power Supply), które są niewrażliwe na tak krótkie czasy przełączeń.


TOP 200