Systemy na dużą miarę

W kolorowej wkładce wydanej przez Computerworld a poświęconej systemom komputerowym w przedsiębiorstwach (CW nr 24 z 13 czerwca br.), zasygnalizowaliśmy obecność na rynku krajowym dużych, zintegrowanych systemów służących do wspomagania pracy organizacji przemysłowych.

W kolorowej wkładce wydanej przez Computerworld a poświęconej systemom komputerowym w przedsiębiorstwach (CW nr 24 z 13 czerwca br.), zasygnalizowaliśmy obecność na rynku krajowym dużych, zintegrowanych systemów służących do wspomagania pracy organizacji przemysłowych.

Przykładowo wymieniliśmy tam takie systemy jak: Indios (dystrybutor Polintegra, oparty na Progress, producent Integral Datentechnik AG.), Comet (Dystrybutor CSK, producent Siemens-Nixdorf), System 4 (dystrybutor , oparty o Oracle, producent - skandynawska firma IFS), BPCS (dystrybutor Idom, producent - firma amerykańska SSA), CA-CAS/Unix (dystrybucja Unicorn Consultants PL, producent CA), Biznes 400 (dystrybutor JBA Ltd Polska, platforma AS/400, producent - angielska firma JBA International), Movex (w ofercie VimeX, platforma AS/400, producent - szwedzka firma Intentia AB). Już we wstępie do opublikowanego materiału zastrzegliśmy się, że wykaz ten jest, chociażby ze względów technicznych, niepełny.

I oto konstruując bieżące zestawienie cenowe oprogramowania dla firmy i urzędu nadarzyła się okazja do uzupełnienia omawianego wykazu. W trakcie przeglądania materiałów, ofert, kart katalogowych pochodzących z ostatnich imprez informatycznych - Infosystem w Poznaniu i CAD/CAM/CAE w Warszawie - mogliśmy jednocześnie nieco uzupełnić listę systemów wspomagających pracę dużych przedsiębiorstw.

Otwiera ją (wg kolejności alfabetycznej) system Exact, oferowany przez poznańską firmę Cadena Data (tel. 47 14 53). Jest to polska wersja oprogramowania holenderskich firm Exact International B.V i Exact Automatisering B.V, będących częścią holdingu Exact Holding B.V. Na cały system Exact składają się: oprogramowanie finansowe, oprogramowanie logistyczne (Gospodarka Magazynowa, Realizacja Zamówień, Fakturowanie), oprogramowanie organizacyjne (Obsługa Klienta) i programy różne (m.in. Hasło, Zmiana Kodowania, Wielodostęp). System Exact jest zgodny z europejskimi standardami, ma wbudowany VAT i jest wielojęzyczny.

Kolejny pakiet programów to Komputerowa Obsługa Firmy (KOF) - oparty na Oracle system zbudowany i rozwijany przez warszawską firmę Decsoft (tel. 49 45 33). Jest on implementowany w przedsiębiorstwie Elektrim. Warto przy okazji dodać, że oddzielna dziś firma Decsoft rozpoczynała swoją działalność w Dziale Informatyki firmy Elektrim. System KOF ma strukturę modularną, dzięki czemu użytkownik sam decyduje, które moduły na danycm etapie rozwoju firmy są mu potrzebne. KOF jest wyposażony w rozwinięty, wielowalutowy system księgowy oraz wyspecjalizowane podsystemy (Kadry-Płace, Kontrakty, Faktury, Gospodarka Materiałowa, Środki Trwałe, System Informowania Kierownictwa i inne). Aktualnie w firmie trwa implementacja KOF, opartego na Oracle wersji 7.0. Dodatkiem do KOF jest moduł Obsługa Akcjonariatu.

Z kolei zintegrowany system zarządzania PROMIS to oferta firmy CSBI (Computer Systems for Business International, Warszawa, tel. 659 04 16). System PROMIS, oparty na bazie Progress, zapewnia pełną obsługę finansową, automatyzuje przygotowanie i obieg dokumentów dotyczących obrotu towarowego oraz magazynowego, płac i polityki kadrowej. Za pomocą systemu PROMIS można generować informacje, specjalnie przetworzone dla kierownictwa zakładu pracy. Jest to system modułowy (Administrator Systemu, F-K, GM, Sprzedaż, Zaopatrzenie, SIK, Środki Trwałe, Kadry, Płace, Kasa, Wyposażenie), z których każdy można eksploatować niezależnie od siebie lub w ramach zintegrowanego, większego systemu.

Dodatkowo firma CSBI przedstawiła w swej ofercie na Targach Zastosowań Informatyki w Przemyśle i CAD/CAM/CAE '94 modułowy pakiet MFG/PRO amerykańskiej firmy qad.inc. Jest to oprogramowanie również oparte na języku i bazie Progress. System przygotowany został (zresztą zgodnie ze standardami produkcyjnymi, ustalonymi przez The Standard System oraz American Production & Inventory Control Society) dla firm o różnym charakterze działalności produkcyjnej, usługowej i handlowej. Znajduje on zastosowanie zarówno w przypadku produkcji ciągłej, produkcji seryjnej, "na magazyn" czy konfigurowanej dla konkretnego zamówienia. Na świecie system MFG/PRO wdrożono już u ponad 1000 użytkowników. Zawiera on kilkadziesiąt modułów zgrupowanych w trzech głównych pionach - dystrybucji, produkcji i księgowości. Wyposażony jest m.in. w moduł do transmisji EDI.


TOP 200