Systemy maskowania dźwiękiem i zwiększania prywatności rozmów

Akcja partnerska Przestrzenie typu open space są dzisiaj najpopularniejszymi rozwiązaniami spotykanymi w biurach. Otwarte przestrzenie mają oczywiście wiele zalet – pomagają współpracownikom szybko i efektywnie się komunikować, sprzyjają integracji i pozwalają na maksymalne wykorzystanie pomieszczenia. Niestety, takie rozwiązania mają też wiele wad – przede wszystkim jest w nich trudniej o koncentrację ze względu na hałas, a brak prywatności rozmów powoduje dyskomfort i stres w miejscu pracy. Systemy maskowania dźwiękiem i zwiększenia prywatności rozmów służą do zminimalizowania tych problemów, bez konieczności stosowania fizycznych przegród czy inwestowania w adaptację akustyczną budynku.

Czym są systemy maskowania dźwiękiem i zwiększenia prywatności rozmów?

Systemy BIAMP Cambridge Sound Management oraz technologia maskowania dźwiękiem opierają się na zaawansowanej technologii bazującej na głębokiej znajomości akustyki, fizjologii ludzkiego słuchu i psychoakustyki. Chociaż może to brzmieć nieco sprzecznie z logiką, maskowanie dźwiękiem polega na wygenerowaniu w zadanym obszarze homogenicznego pola dźwiękowego poprzez emitowanie specjalnie modulowanego, przyjemnego dla ludzkiego ucha jednorodnego szumu – na poziomie percepcji ludzkiego słuchu, który sprawia, że docierające do naszych uszu otoczenie wydaje się być cichsze. Dodany dźwięk przede wszystkim zmniejsza zrozumiałość mowy, która tym samym przestaje przykuwać naszą uwagę.

Metoda została opracowana przez guru światowej elektroakustyki – prof. Leo Beranka. Wszędzie tam, gdzie docierają do nas niepożądane dźwięki, które są rejestrowane przez nasz aparat słuchu i system nerwowy powodując rozkojarzenie czy dyskomfort systemy CSM biorą na siebie „wyciszenie” niepożądanych dźwięków poprzez ich „zamaskowanie” specjalnym sygnałem emitowanym przez rozmieszczone w pomieszczeniu emitery.

System jest bezpieczny, zarówno dla aparatu słuchowego człowieka jak i naszego układu nerwowego i nie wpływa negatywnie na możliwości komunikacji personalnej w objętej projektem przestrzeni. System wykazuje wręcz kojące działanie na system nerwowy człowieka, pozwalając skupić się na wykonywanym zadaniu. Kluczem jest tutaj właściwa aplikacja i zaprojektowanie systemu. O tym, ze system działa, poprawia komfort akustyczny, podnosi dyskrecje rozmów i efektywność pracy może świadczyć fakt, że znalazł zastosowanie na milionach metrów kwadratowych biur, kancelarii, przychodni, bibliotek.

Najprostszym przykładem obrazującym zasadę działania maskowania dźwiękiem jest sytuacja, kiedy w trakcie mycia naczyń, gdy jest odkręcona woda, nie słyszymy, czy właściwie nie rozumiemy mówiącej do nas osoby. Oczywiście maskowanie dźwiękiem nie eliminuje wszystkich hałasów w otoczeniu, ale zmniejsza obszar w którym mowa ludzka jest słyszalna i zrozumiała. Nasz mózg, jeżeli nie może zrozumieć komunikatu głosowego kwalifikuje go jako ambient i nie prowadzi do mimowolnego podążania za słyszaną rozmową

System powoduje, że rozmowy osób znajdujących się w bezpośredniej bliskości (osoby po dwóch stronach biurka, siedzące przy tym samym stole, rozmawiające ze sobą) będą odbywały się tak, jak dotychczas, czyli osoby te będą mogły swobodnie się komunikować. Natomiast dźwięki niepożądane, np. głośna rozmowa telefoniczna osoby z drugiego końca sali, czy też inny hałas biurowy, będą maskowane.

Systemy maskowania dźwiękiem i zwiększania prywatności rozmów

Prywatność rozmów i komfort pracy

Hałas to jedna z głównych przyczyn rozdrażnienia, stresu i dekoncentracji w miejscu pracy:

  • 81% osób uważa hałas biurowy za co najmniej uciążliwy
  • 59% osób uważa, że „głośni” współpracownicy są największą przyczyną tego hałasu
  • 54% osób próbuje ratować się przed szkodliwym hałasem używając słuchawek jako narzędzia wspomagającego skupienie

Rejestracja „przypadkowych” rozmów, które odbywają się w pobliżu nas jest rozpraszająca. To, że słyszymy i rozumiemy treść rozmów, w których nie bierzemy udziału wpływa na spadek naszej produktywności. Dodatkowo, sytuacja, w której osoba nie biorąca bezpośredniego udziału w rozmowie, może podsłuchać jej treść, jest niekomfortowa dla pracowników, a czasem może sprzyjać wyciekaniu danych wrażliwych.

Zainstalowany w biurze system maskowania dźwiękiem przynosi kilka korzyści. Są to przede wszystkim: zawężenie do około trzech metrów powierzchni w której prowadzone rozmowy będą rozpraszać innych pracowników biura, zapewnienie prywatności rozmów toczonych w danych obszarze, w sali konferencyjnej czy w gabinecie oraz poprawa ogólnej akustyki przestrzeni i komfortu pracowników.

Technologia maskowania dźwiękiem

W ofercie marki Cambridge Sound Management będącej częścią grupy Biamp, znajdziemy dwa główne rodzaje systemów: bezpośredni i pośredni.

W systemie bezpośrednim QtPro emitery są zainstalowane prostopadle do podłogi pod sufitem lub bezpośrednio w suficie. Montaż ułatwia szeroka gama uchwytów dzięki którym emitery można zainstalować praktycznie w każdym obiekcie.

Producent przygotował dwa rodzaje emiterów dopasowanych do potrzeb inwestora. Pierwszy z nich to zwykłe emitery o szerokim kącie propagacji, których zadaniem jest tylko maskowanie dźwiękiem. Natomiast mamy tutaj również wariant aktywny (Cambridge QT Active Emitter), który nie tylko może zostać wykorzystany do poprawy akustyki, ale także jako element systemu powiadamiania czy jako system odtwarzania muzyki tła. System QtPro jest rozwiązaniem w pełni skalowalnym. Na etapie projektowania, przestrzeń dzieli się na poszczególne strefy, które mogą mieć od ok. 9m2 do nawet 1115m2.

Systemy maskowania dźwiękiem i zwiększania prywatności rozmów

Drugi rodzaj systemu maskowania dźwiękiem znajdujący się w ofercie Cambridge, to rozwiązanie o nazwie DynasoundPro. Tym razem to system działający w sposób pośredni.

W tym wypadku specjalne emitery o nieco bardziej zaawansowanej budowie, niż standardowe głośniki, instaluje się nad sufitem podwieszanym oraz pod podłogą. Te umieszczone nad sufitem podwieszonym grają w górę, a po odbiciu od stropu fala dźwiękowa przechodzi przez sufit podwieszany i rozprasza się w przestrzeni biura poniżej sufitu. Aby zapewnić tak dokładny efekt pracy jak w przypadku systemu bezpośredniego, każdy głośnik jest kontrolowany w sposób indywidualny i dopasowywany do warunków w których pracuje oraz do rodzaju sufitu podwieszanego, znajdującego się w danej części biura.

To jedyny na rynku system w którym emiterami można zarządzać indywidualnie w sposób zdalny za pomocą specjalnego oprogramowania.

Systemy maskowania dźwiękiem i zwiększania prywatności rozmów

W ofercie producenta znajdziemy również rozwiązanie o nazwie Qt Conference Room Edition. To wariant systemu QtPro stworzony specjalnie z myślą o salach konferencyjnych, salach posiedzeń zarządu czy gabinetach managementu najwyższego szczebla. To kompletny zestaw w skład którego wchodzi główny moduł kontrolny ST 1000 instalowany na ścianie w standardowej puszcze elektrycznej, osiem emiterów Qt do pracy bezpośredniej (pod sufitem lub w suficie) i dwa automatycznie podświetlające się logotypy do montażu na ścianie informujące o pracy systemu.

Do najważniejszych funkcji, możliwości i zalet systemu QtPro w odsłonie Conference Room Edition należą bardzo łatwa obsługa, minimalistyczny i elegancki design wpisujący się nawet w najbardziej wymagające pod względem architektury sale, możliwość łatwej integracji z innymi systemami, łatwa instalacja i niski pobór prądu.

Dla kogo?

System maskowania dźwiękiem to rozwiązanie dla firm i organizacji stawiających na nowoczesne rozwiązania oraz zwiększanie komfortu pracownika i klienta. Jest dedykowane dla korporacji, w szczególności tych pracujących w trybie open space, dla sektora bankowego, prywatnych i publicznych placówek zdrowia - gdzie zapewni pełną gwarancję zachowania tajemnicy medycznej. Maskowanie dźwiękiem może też być niezwykłym ułatwieniem w bibliotekach, czytelniach, w budynkach jednostek rządowych, w kancelariach i firmach prawniczych czy w firmach zajmujących się produkcją i wdrażaniem zaawansowanych technologii. Trzeba tylko pamiętać, że kluczowe jest, aby system został właściwie zaaplikowany. Obejmuje to pomiary akustyczne, projekt, montaż, finalne strojenie systemu w czasie jego pracy oraz komunikację dla współpracowników – użytkowników i beneficjentów systemu. Warto się w tym przypadku skontaktować z przedstawicielem dystrybutora, gdyż mają oni zarówno odpowiednie narzędzia jak i przede wszystkim wiedzę oraz doświadczenie, które gwarantują, że system będzie pracował zgodnie z zakładanymi oczekiwaniami.

Jeżeli chcesz, by Twoja firma była liderem w zakresie udogodnień dla pracowników i nowoczesnych rozwiązań technologicznych, powinieneś przetestować możliwości systemu Biamp Cambridge Sound Management.

O Biamp Systems - to jeden z większych graczy specjalizujących się w rozwiązaniach instalacyjnych (centra konferencyjne, stadiony, sklepy, restauracje, hotele, systemy przeciwpożarowe, itp.) oraz wideokonferencyjnych na świecie. W ofercie firmy znajdziemy zestawy głośnikowe, procesory sygnałowe, wzmacniacze mocy, specjalistyczne mikrofony oraz zintegrowane systemy do prowadzenia konferencji. Producent w swojej ofercie projektuje rozwiązania bardzo zaawansowane, ale nie zapomniał o użytkownikach poszukujących zdecydowanie mniej skomplikowanych systemów wideokonferencyjnych cechujących się wysoką jakością.

b.partAV – Konsbud Audio Group

Wyłączny dystrybutor marki Biamp w Polsce

Osoba kontaktowa:

Systemy maskowania dźwiękiem i zwiększania prywatności rozmów
Marek Lewanty - Vertical Market Manager

Systemy maskowania dźwiękiem i zwiększania prywatności rozmów
48 573 442 503

Systemy maskowania dźwiękiem i zwiększania prywatności rozmów
[email protected]

WWW: www.bpartav.pl

FB: www.facebook.com/bpartav

LinkedIn: https://bit.ly/3hxlG3e