Systemy mainframe ewoluują i wkraczają śmielej do środowisk chmurowych

Wbrew przewidywaniom systemy obliczeniowe klasy mainframe nie zniknęły wcale z rynku. Mało tego, są dalej modyfikowane, szczególnie pod kątem współpracy z chmurami i obsługi aplikacji bazujących na sztucznej inteligenci. Przykładem może tu być IBM, który zaprezentował właśnie nową wersję systemu operacyjnego zarządzającego komputerami mainframe.

Mainframe

To system opatrzony symbolem z/OS V2.5, wyposażony w nowe narzędzia do obsługi kontenerów, aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję, funkcje zwiększające bezpieczeństwo użytkowników, jak również środowiska chmurowe.

Wśród nowych funkcji wprowadzonych do systemu z/OS V2.5 na uwagę zasługuje Cloud Provisioning and Management for z/OS, która pozwala użytkownikom konfigurować to oprogramowanie krok po kroku od podstaw. To ważne rozwiązanie, ponieważ instalowanie tego systemu na maszynie mainframe jest bardzo żmudnym i złożonym zadaniem, które nastręcza administratorom wielu problemów.

Zobacz również:

  • Powstał jeden z najszybszych na świecie akceleratorów aplikacji AI
  • Intel może stanąć w obliczu poważnego wyzwania
  • Technologia AI zyskała nowego sprzymierzeńca

Usprawnienie polega na tym, że usługa Cloud Provisioning and Management podsuwa administratorowi zestaw gotowych do użycia szablonów, dzięki którym wdrożenie systemu przebiega płynnie i szybko. Wybierając szablon udostępniania systemu z/OS z katalogu usług oprogramowania IBM Cloud Provisioning, administrator może przygotować do pracy nową instancję systemu z/OS w ciągu jednej godziny. To duża sprawa, ponieważ obecnie trwa to w najlepszym przypadku kilka dni.

Jeśli chodzi o kontenery, to system z/OS V2.5 wspiera środowiska uruchomieniowe Open Container Initiative bazujące na otwartym kodzie i mechanizmie orkiestracji kontenerów Kubernetes. Dzięki tej modyfikacji firmy mogą wdrażać ważne aplikacje biznesowe bazujące na kontenerach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200