Systemy informatyczne w strumieniu paczek

Najpierw kraj, potem kod pocztowy

Standardowe paczki są sortowane dwuetapowo. W pierwszej kolejności grupuje się je pod względem kraju docelowego, w drugiej - na podstawie kodów pocztowych. Gdy w danym kraju istnieje więcej niż jedno centrum dystrybucji, należy posortować przesyłki w taki sposób, by od razu trafiły do właściwego centrum. Sortowanie odbywa się w ten sposób, że przesyłka trafia na uchylny podajnik, który w odpowiednim momencie zmienia swoje położenie, by paczka zsunęła się kierowana siłą grawitacji. Opadając specjalnym kanałem ześlizguje się do kolejnego podajnika, który wiedzie ją do następnego etapu sortowania. Końcowym etapem jest umieszczenie przesyłki w docelowym kontenerze. Kontener lotniczy jest transportowany do samolotów, przy czym rozmieszczenie paczek pod względem ciężaru jest obliczane podczas sortowania i zachowane są wszystkie typowe procedury związane z wyważeniem ładunku.

Paczki do worka

Nieduże przesyłki, na przykład torby z dokumentami, są sortowane od razu pod względem kodów pocztowych. Transporter posiada mniejsze tacki, które szybko i sprawnie opuszczają paczki do właściwych zasobników. Paczki takie są komasowane do worków plastikowych, które potem podlegają znakowaniu własnym kodem kreskowym. Ten kod nazywany "master" służy do sortowania całego worka przesyłek, zatem jeśli czytnik kodów odczyta go wśród innych z tej samej paczki, właśnie kod master posłuży do określenia miejsca docelowego dostarczenia. Gdyby kod master był nieczytelny, można go łatwo odtworzyć.

Centrum sterowania

Najważniejszym miejscem jest centralna dyspozytornia, z której odbywa się sterowanie całym procesem sortowania przesyłek. Na dużych ekranach przedstawiane są statystyki pracy. Pierwszy rząd zajmują inżynierowie odpowiedzialni za eksploatację urządzeń mechanicznych (podajniki, taśmociągi, sortery), w kolejnych pracują logistycy oraz koordynatorzy ruchu. Dysponują oni widokiem z wielu kamer oraz informacjami na temat pracy wszystkich najważniejszych urządzeń.


TOP 200