Systemy centralnego zarządzania stacjami roboczymi

Microsoft Intune

Kontrola stacji roboczych, zarządzanie konfiguracją systemów i wdrażanie aktualizacji, szczególnie w infrastrukturze rozproszonej możliwe jest również przy wykorzystaniu usług dostępnych w chmurze. Takie możliwości daje wykorzystanie jednego z produktów firmy Microsoft, a mianowicie Windows Intune. System Windows Intune jest zintegrowanym w chmurze rozwiązaniem do zarządzania urządzeniami klienckimi. Dostarcza wygodnych narzędzi do kontroli, raportowania, dystrybucji oprogramowania oraz aktualizacji systemów i ich zabezpieczenia.

Windows Intune jest usługą dostępną w chmurze, co pozwala na scentralizowane zabezpieczanie komputerów z systemami Windows i zarządzanie nimi za pomocą konsoli webowej przy wykorzystaniu jedynie przeglądarki internetowej, niezależnie od tego, czy użytkownicy znajdują się w tej samej fizycznej lokalizacji co administrator, czy w oddalonej siedzibie lub delegacji. Panel przeglądarki z każdego miejsca pozwala uzyskać dostęp do podglądu stanu środowiska komputerowego oraz wyświetlić status aktualizacji, alerty systemowe, wykonanie zasad zabezpieczeń oraz wiele innych parametrów. Aby móc korzystać z usługi konieczne jest zainstalowanie klienta na każdym urządzeniu (komputerze lub urządzeniu mobilnym), które chcemy monitorować. Później wystarczy jedynie dostęp do Internetu oraz przeglądarka stron.

Systemy centralnego zarządzania stacjami roboczymi

Windows Intune Konsola zarządzania

System Windows Intune składa się z kilku podstawowych komponentów, które zapewniają mu zakładaną funkcjonalność. Windows Update Agent , który odpowiada za ściągnięcie i wdrożenie aktualizacji systemów oraz oprogramowania dla komputerów z Windows. System Center Operation Manager, które jest odpowiedzialny za monitorowanie systemów oraz tworzenie raportów. Policy Platform natomiast umożliwia zarządzanie i dystrybucję polis grupowych na wszystkie zdefiniowane w usłudze komputery klienckie. Zdalną pomoc Windows Intune może świadczyć dzięki Microsoft Easy Assistant. Natomiast za zabezpieczenie komputerów klienckich przed złośliwym oprogramowaniem odpowiedzialny jest składnik Microsoft Antimalware Agent.

Działanie i operacja na danych o stacjach roboczych w Windows Intune oparte jest przede wszystkim na bazie danych Microsoft SQL i narzędziu System Center Operation Manager służącym do zarządzania podłączonymi klientami. Cały interfejs użytkownika w pełni oparto na platformie Microsoft Silverlight. Wygląd i organizacja panelu administratora jest przejrzysta i niezwykle intuicyjna, co sprawia, że bardzo łatwo jest użytkownikowi odnaleźć się w realizacji nowych zadań.

W środowiskach korporacyjnych Windows Intune integruje się z usługami domenowymi Active Directory, dzięki czemu przy zarzadzaniu zasobami można korzystać z istniejących kont użytkowników i grup zabezpieczeń. Natomiast kontrolowane elementy infrastruktury można pogrupować według własnych preferencji, aby wykorzystać je później do monitorowania statusu zabezpieczeń i aktualizacji w kontekście przynależności do grupy.

Rozpoczynając korzystanie z usługi Windows Intune należy zarejestrować się na stronach Microsoft, po czym jest ona aktywowana przy pomocy linku wysłanego na podany adres email. Po zalogowaniu użytkownik ma udostępnione wszelkie informacje o działaniu usługi, dystrybucji agentów w infrastrukturze oraz instrukcje do wykonywania konkretnych zadań zarządzania. Organizacja konsoli webowej jest bardzo przejrzysta i nie sprawia kłopotów przy poruszaniu się między poszczególnymi obszarami. Samo zarządzanie zasobami jest również niezwykle proste, a każda funkcjonalność jest dobrze opisana, zatem administracja nie powinna sprawić problemów nawet mniej doświadczonemu użytkownikowi. Instalacja Agentów Windows Intune również nie powinna sprawić, większych kłopotów. Można ją przeprowadzić w tradycyjny sposób uruchamiając plik instalacyjny lub poprzez cichą instalację uruchamiając np. przez polisy grupowe. Przy wdrożeniu agenta nie ma konieczności jakiejkolwiek konfiguracji połączenia z korporacyjnym Windows Intune, gdyż przy pobieraniu aplikacji z panelu administracyjnego pobiera się tam również plik WindowsIntune.accountcert, który jest certyfikatem identyfikującym daną organizację.

Systemy centralnego zarządzania stacjami roboczymi

Windows Intune raport aktualizacji

Schemat licencjonowania Windows Intune również jest bardzo prosty. Każda licencja przydzielana jest na pojedynczego użytkownika. W podstawowej opcji dostępne są wszystkie niezbędne funkcje. Rozszerzenie o Software Assurance dodatkowo daje możliwość uaktualnienia systemów klienckich do wersji Windows Enterprise oraz przyszłych wersji, a także prawo do zakupu pakietu Microsoft Desktop Optimization Pack.

Windows Intune jest bardzo dobrym rozwiązaniem w środowiskach rozproszonych, gdzie istnieje konieczność centralnego zarządzania zasobami z dowolnego miejsca. Dodatkowym atutem tego typu rozwiązań pracujących w chmurze jest brak konieczności inwestowania we własną infrastrukturę serwerową, a za utrzymanie odpowiedniego poziomu SLA odpowiedzialna jest firma zewnętrzna.

Podsumowanie

Wspomniane wyżej oprogramowanie to tylko kilka przykładów systemów do centralnego zarządzania stacjami klienckimi w przedsiębiorstwie. Każde z nich jest inne i posiada swoje wady i zalety, które po rozpatrzeniu pozwolą użytkownikom wybrać najbardziej odpowiadającą opcję zakupu. Na pewno na uwagę zasługuje produkt baramundi softaware AG (baramundi Management Suite), który z uwagi na ilość możliwych do wdrożenia modułów jest niezwykle przydatnym narzędziem w całym zakresie client management. Przy pełnej automatyzacji procesów zarządzania i oszczędności zasobów oraz czasu producent szczególnie dba o bezpieczeństwo zarządzanej infrastruktury, co pozwala sprostać coraz bardziej restrykcyjnym politykom przedsiębiorstw.

Z drugiej strony jeśli ktoś szuka darmowego pakietu do zarządzania w niewielkim środowisku powinien zainteresować się Desktop Central firmy ManageEngine. Ewentualnie w przypadku, gdy trzeba zarządzać infrastrukturą rozproszoną w wielu oddalonych oddziałach warto rozważyć usługi w modelu cloud jakim jest Windows Intune.

Pamiętać należy również, że na rynku dostępne są nie tylko całe zestawy narzędzi, ale również pojedyncze aplikacje realizujące tylko część zadań związanych z kontrolą stacji roboczych. Być może warto również na nie zwrócić uwagę, bo nie wszędzie niezbędne są wszystkie funkcje zarządzania klientami , za które z pewnością trzeba będzie zapłacić.


TOP 200