Systemy SAP na platformie HANA oficjalnie dostępne w Polsce

Od dzisiaj na polskim rynku oficjalnie dostępny jest pakiet oprogramowania biznesowego SAP Business Suite wykorzystujący potencjał przetwarzania danych in-memory. Grono lokalnych partnerów certyfikowanych we wdrożeniach oprogramowania biznesowego SAP dla środowiska HANA ma być systematycznie poszerzane. Trójka nowych partnerów SAP w Polsce zajmie się zaś wdrożeniami wykorzystującego możliwości środowiska HANA i przeznaczonego dla mniejszych firm systemu SAP Business One.

Światowa premiera rozwiązań pozwalających wykorzystać środowisko SAP HANA do obsługi danych typowych dla systemów transakcyjnych odbyła się w połowie stycznia. W dniu dzisiejszym (20.02.13) oparty na platformie HANA pakiet SAP Business Suite po raz pierwszy zaprezentowano na polskim rynku. "Ilość informacji docierających do firm jest na tyle duża, że dotychczasowe podejście zakładające rozdzielenie w systemach biznesowych warstwy logiki i warstwy danych staje się przestarzałe. Biznes potrzebuje w sprawny sposób podejmować decyzje oparte na aktualnych danych. Chodzi też o to, aby klient oczekujący na dopasowaną do niego ofertę przy biurku handlowca nie czekał dłużej niż kilka sekund" - mówi Grzegorz Rogaliński, prezes SAP Polska. Według niego wykorzystanie możliwości środowiska SAP HANA w kontekście przetwarzania danych transakcyjnych niesie za sobą również szereg zmian biznesowych. "Pierwszy raz w historii informatyki ma ona realną szansę stać się powodem do fundamentalnych zmian biznesowych. Technologia pozwalająca na dostęp do poszczególnych danych w czasie rzeczywistym umożliwi wręcz przemodelowanie sposobu funkcjonowania biznesu" - dodaje Grzegorz Rogaliński. Jego zdaniem nowe zastosowania technologii in-memory w kontekście przetwarzania danych transakcyjnych będą pojawiać się w miarę rozwoju świadomości rynku. Wykorzystanie możliwości platformy HANA ma również sprzyjać innowacyjności biznesu. Według przedstawicieli SAP przykłady zastosowania platformy HANA w odniesieniu do systemów wspierających zarządzanie sięgają wszystkich niemal procesów biznesowych. Szybsze przetwarzanie danych transakcyjnych ma przekładać się m.in. na sprawniejsze ofertowanie, obsługę sprzedaży, czy planowanie produkcji lub dystrybucji.

Wspólnie z partnerami SAP oferować będzie również usługi migracji z tradycyjnej architektury bazodanowej do środowiska HANA. Proces stosownej certyfikacji dla większości lokalnych partnerów SAP dopiero się rozpoczyna. "Będziemy zachęcać klientów do tego, aby wraz z upływem czasu przenosili dane z tradycyjnych środowisk bazodanowych do pamięci. Takie rozwiązanie będzie nie tylko wygodniejsze, ale i tańsze" - zapowiada Grzegorz Rogaliński. Poza korzyściami wydajnościowymi wdrożenie platformy HANA jako bazy dla oprogramowania pakietu SAP Business Suite ma pozwolić m.in. na uproszczenie infrastruktury IT i zmniejszenie nakładów związanych z jej utrzymaniem. Wykorzystanie technologii przetwarzania danych bezpośrednio w pamięci operacyjnej pozwala również na zmniejszenie wolumenu przechowywanych informacji. Zbędne staje się m.in. przechowywanie indeksów, czy danych preagregowanych. SAP HANA dysponuje również silnymi mechanizmami kompresji danych. Warto wspomnieć, że w Polsce z systemów biznesowych SAP korzysta obecnie ok. 600 firm.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl

Przedstawiciele polskiego oddziału SAP podkreślają, że potencjał platformy HANA jest dostępny zarówno dla największych klientów, jak i dla firm z sektora MSP. Skierowane dla mniejszych firm, dostosowane do HANA oprogramowanie SAP Business One na polskim rynku oferować będą firmy: Altab, CompuTec oraz SUPREMIS. Co ciekawe, zakup platformy HANA zeskalowanej pod system SAP Business One to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200