Systemy GIS - korzyści i zagrożenia

Zagrożenia wdrożenia GIS

Od wielu lat prowadzone są analizy związane z zarządzaniem projektami GIS. Jako przykład można podać badania, przeprowadzone w latach dziewięćdziesiątych XX w. przez Heather Campbell, autorkę wielu publikacji z zakresu systemów geoinformacyjnych, na bazie doświadczeń z realizacji projektów GIS w administracji publicznej w Massachusetts i Vermont (USA). Wynika z nich, że sukces wdrożenia nie zależy bezpośrednio od "kwestii technicznych", a główne problemy to:

• sprawy organizacyjne w zakresie własności i monitorowania jakości danych

• realizacja potrzeb użytkowników w kontekście zrozumienia roli informacji we wsparciu procesu podejmowania decyzji.

Trudności związane z wdrożeniem systemu geoinformacyjnego w dokonanej w badaniu analizie podzielono w zależności od stopnia komplikacji i etapu realizacji projektu na następujące fazy:

• faza I - problemy techniczne

• faza II - problemy ze kompletnością i jakością danych

• faza III - problemy organizacyjne.

W trakcie wdrożenia sytemu GIS jako pierwsze pojawiają się problemy techniczne, takie jak: trudności związane z implementacją poszczególnych funkcji, niestabilnym oprogramowaniem czy brakiem zgodności poszczególnych modułów z początkowymi założeniami. W większości wypadków możliwe jest szybkie ich usunięcie, za które w największym stopniu odpowiada wykonawca systemu. W kolejnej fazie mogą pojawiać się problemy z danymi, które mogą być niekompletne, nieaktualne lub posiadać błędy geometryczne bądź nie spełniać wymagań zaprojektowanego systemu. Bardzo ważna jest więc kontrola jakości danych wprowadzanych do systemu geoinformacyjnego, gdyż tylko rzetelne dane będą w stanie zapewnić właściwą funkcjonalność systemu. Problemy z niewiarygodnymi danymi są niezwykle uciążliwe, ale przy odpowiednich zabiegach korygujących i wystarczająco długim czasie są oczywiście do rozwiązania. Dużym zagrożeniem (nawet około 25% kosztów budowy systemu informacji przestrzennej) dla realizacji projektu może być niestosowanie się do obowiązujących standardów, np. wynikających z prawa geodezyjnego, wodnego, górniczego, geologicznego. Dla sukcesu projektu GIS niebagatelne znaczenie ma również właściwe przeszkolenie personelu, gdyż brak umiejętności przyszłych użytkowników systemów GIS spowoduje, iż organizacja nie będzie w stanie osiągnąć zamierzonych celów.

Konkluzje

Liczba systemów geoinformacyjnych zarówno w organizacjach komercyjnych, jak i administracji publicznej systematycznie rośnie, a wiele organizacji na terenie naszego kraju jest na etapie ich wdrażania. Obecnie zainteresowanie możliwościami systemów GIS, jako narzędziami informatycznymi do wspomagania projektowania i zarządzania jest coraz większe. Wdrożenie sytemu geoinformacyjnego w każdej organizacji to zadanie niezwykle złożone i skomplikowane, które powinno być realizowane przy udziale doświadczonego wykonawcy i przy stosowaniu uznanych metodyk zarządzania projektem, bowiem niewystarczające kompetencje w tym zakresie mogą być również przyczyną niepowodzenia projektu. Obecnie w związku z pojawiającymi się coraz bardziej zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami informatycznymi w obszarze GIS oraz niższymi kosztami ich realizacji ukazują się jeszcze lepsze perspektywy dla realizacji tego typu projektów. Zagrożeniami dla realizacji takich projektów może być przyjmowanie zbyt ambitnych celów (przecenianie korzyści z wdrożeń GIS), brak dostatecznego wsparcia w podejmowaniu i realizacji projektów przez najwyższą kadrę zarządzającą. Dużym ryzykiem cechuje się szacowanie harmonogramu i kosztów, co może być przyczyną niewystarczającego zabezpieczenia zasobów do realizacji projektu wdrożenia systemu geoinformacyjnego. Przystępując do wdrożenia systemu GIS należy więc określić realistyczny harmonogram z określonymi terminami realizacji poszczególnych etapów z uwzględnieniem czasu na wprowadzenie zmian i poprawek oraz i ich akceptację (dotyczy to w szczególności wykonania projektu technicznego). System GIS to zawsze środek do osiągnięcia celu, a nie cel sam w sobie.


TOP 200