Systemy GIS - korzyści i zagrożenia

Korzyści z wdrożenia systemów GIS

By korzyści stały się realne, przed wdrożeniem należy przeanalizować cele wdrożenia i oczywiście wiedzieć, czym jest system geoinformacyjny i jaką spełnia rolę. System GIS można określić jako zestaw narzędzi informatycznych umożliwiający generowanie niezbędnych informacji do wsparcia procesów i decyzji. Funkcjonalność współczesnych systemów GIS obejmuje wspomaganie zarządzania decyzjami DSS (Decision Support Systems), usługi publiczne oraz automatyzacje projektowania inżynierskiego. Wyższa jakość (precyzja) i jednoznaczność zinformatyzowanych danych przestrzennych, powoduje zmniejszenie wszystkich kosztów projektowania inżynierskiego o ok. 6-8%, co zwiększa efektywność zarządzania infrastrukturą techniczną w przedziale 1-5% wszystkich kosztów operacyjnych i związanych z zarządzaniem. Systemy geoinformacyjne są wyposażone w interaktywny dostęp do danych i modeli, które wspomagają rozwiązanie specyficznych sytuacji decyzyjnych, których całkowite zautomatyzowanie ze względu na ich złożoność nie jest możliwe. W systemie geoinformacyjnym wspomaganie decyzji uzyskuje się poprzez:

• mapy numeryczne

• selekcje informacji z baz GIS przy użyciu SQL (ang. Structured Query Language)

• wizualizacje wyników analiz przestrzennych w postaci diagramów, kartogramów i kartodiagramów, zestawień, raportów, wyrysów itd.

• symulacje procesów, stanów i zjawisk do analiz środowiska naturalnego, gospodarki przestrzennej, infrastruktury itp.

• symulowanie i prognozowanie zmian danych dla danego przedziału czasowego.

Systemy GIS - korzyści i zagrożenia

Przykładowa struktura projektu GIS

Przyjmuje się, iż optymalizacja zarządzania poprzez skrócenie czasu w procesach decyzyjnych powoduje redukcje o 1-2% wszystkich kosztów funkcjonowania organizacji. Dzięki obsłudze danych przestrzennych systemy geoinformacyjne udostępniają nowe typy zapytań i analiz, tj. analizy przestrzenne i topologiczne. Poprzez analizy przestrzenne można w prosty sposób nie tylko wyliczać liczbę obiektów znajdujących się w wybranym obszarze, ale także wyznaczać kolizje (np. z innymi mediami), zbliżenia (np. urządzeń energetycznych do budynków, budowli). System geoinformacyjny zbudowany z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatycznych ma możliwość efektywnego dostępu do danych zgromadzonych w zewnętrznych bazach danych (zarówno opisowych, jak i graficznych). Stwarza to możliwość efektywnej integracji GIS z systemami już funkcjonującymi w organizacji, doskonale uzupełniając jego możliwości o nowe funkcjonalności, na przykład powiązanie obiektów przestrzennych, takich jak budynki, sieci itp. z kosztami ponoszonymi na ich budowę i eksploatację. System geoinformacyjny bazując na branżowym modelu danych, pozwala na optymalne opisanie infrastruktury z punktu widzenia realizacji podstawowych procesów biznesowych. System GIS jest nie tylko systemem wspomagającym centralne zarządzanie informacjami, ale wręcz centrum standaryzacji poprzez zastosowanie jednolitych słowników, katalogów, symboli, jak i zasad prezentacji na mapie obiektów, a możliwość powiązania obiektów systemu GIS z dokumentami (w postaci elektronicznej) zwiększa jeszcze dostępność do informacji źródłowych skojarzonych z obiektami. Dzięki odwzorowaniu takich obiektów jak np. urządzenia sieci gazowej czy elektroenergetycznej na warstwach systemu GIS jest on nieodzownym narzędziem do wszelkich prac planistycznych i projektowych w tych branżach, skracając czas przeznaczony na ich realizację.


TOP 200