Systemy CAD dla mechaników, architektów, geodetów...

Prezentowane w bieżącym opracowaniu programy CAD (Computer Aided Design lub Computer Aided Drafting) można było w większości przypadków obejrzeć na dorocznych targach ''Zastosowania informatyki w przemyśle i CAD/CAM'', które odbyły się w czerwcu br. w Warszawie.

Prezentowane w bieżącym opracowaniu programy CAD (Computer Aided Design lub Computer Aided Drafting) można było w większości przypadków obejrzeć na dorocznych targach ''Zastosowania informatyki w przemyśle i CAD/CAM'', które odbyły się w czerwcu br. w Warszawie.

Oferowane tam oprogramowanie nie ograniczało się wyłącznie do tradycyjnych zastosowań związanych z projektowaniem urządzeń mechanicznych, lecz także dla architektury, budownictwa, elektrotechniki, hydrauliki, elektroniki, transportu, planowania przestrzennego i wielu, innych. Bardzo często oprogramowanie CAD, szczególnie w takich obszarach zastosowań jak geodezja, topologia i ewidencja elementów wchodzących w skład różnego typu sieci czy urządzeń związanych z uzbrojeniem terenu, było łączone z oprogramowaniem typu GIS (Geographic Information Systems).

Przykładem produktu z pogranicza CAD i GIS jest ArcCAD - program, który pozwala na dołączanie zbiorów rysunkowych AutoCAD do oprogramowania typu GIS ArcInfo firmy ESRI. Umożliwia to setkom tysięcy firm korzystającym z oprogramowania AutoCAD na proste dołączenie się do technologii GIS. Z kolei programem z dziedziny GIS - szczególnie zalecanym w Państwowej Służbie Geodezyjno-Kartograficznej przez geodetów wojewódzkich - jest program CADCore firmy Hitachi Software Group. System ten jest już standardowym narzędziem w WODDGiK (Wojewódzkie Ośrodki Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej) i wielu innych krajowych firmach geodezyjnych.

Coraz większy segment rynku oprogramowania wywodzącego się z zastosowań CAD zajmuje oferta przeznaczona do zastosowań architektoniczno-budowlanych. Prezentowane w bieżącym zestawieniu programy tego typu to: ArchiCAD - zaprojektowany dla użytkowników komputerów Apple (z tradycyjnie towarzyszącymi Macom wysokiej jakości technikami graficznymi) - już dostępny na platformie PC, ArchiDraw - produkt opracowany przez krajowych informatyków i architektów i ACADBau - spolonizowany produkt firmy niemieckiej Computertechnik Buchholz. Warto dodać, że już wkrótce ukaże się na rynku kolejna, piąta edycja tego pakietu w wersji PL.

Modułowe systemy CAD wspomagające pracę inżynierów zawierają zwykle takie elementy składowe, dzięki którym możliwe jest skonfigurowanie oprogramowania dla różnych potrzeb, np. dla architektów czy mechaników. Przykłądem takiego rozwiązania jest program CADKey, który poza wersją mechaniczną jest oferowany również w wersji dla architektów. Już wkrótce ma się ukazać CADKey dla Windows, który będzie miał te same funkcje co CADKey dla DOS, a dodatkowo zostanie wyposażony w CADKey LISP, którego zadaniem będzie ułatwienie przenoszenia pakietów AutoLISP z AutoCAD-a do środowiska CADKey.

Programem, który dopiero co "przesiadł" się na platformę Windows jest produkt firmy American Small Business Computers Corp. o nazwie DesignCAD 2D 7.0 dla Windows. W drukowanym przez miesięcznik "PC Magazine po polsku" z lutego 1995 r. rankingu "dwuwymiarowych" CAD-ów zajął on pierwsze miejsce w kategorii programów niezbyt drogich (ok. 330 USD), a jednocześnie niezawodnych i prostych w użyciu.

Kolejna "trójwymiarowa" wersja DesignCAD 3D 5.0 dla Windows, która ma się już wkrótce ukazać na rynku, będzie wyposażona w "okienkowe" dodatki takie jak OLE 2.0 serwer, DDE i będzie korzystała z fontów TrueType (oraz PostScript). Użytkownicy wersji 2D bez większych kłopotów będą mogli przejść do pakietu 3D.

"Przechodzenie" do środowiska Windows jest tylko jedną z ewolucyjnych zmian, jakim podlega coraz więcej programów CAD dostępnych dla użytkowników komputerów osobistych. Inne kierunki to praca w sieci, orientacja obiektowa, korzystanie z możliwości architektury klient/serwer oraz wykorzystywanie funkcji i narzędzi, które do tej pory były stosowane wyłącznie w dużych, zaawansowanych technologicznie systemach CAD. Sprzyja temu rozwój technologii informatycznych w obszarach związanych z komputerami PC - szybsze generacje procesorów, tańsze nośniki pamięci operacyjnych i masowych, stosowanie nowych technologii przy programowaniu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200