System za grosze

Przykład Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie pokazuje, że instalacja systemu do obsługi placówki służby zdrowia wcale nie musi być droga.

Przykład Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie pokazuje, że instalacja systemu do obsługi placówki służby zdrowia wcale nie musi być droga.

Pierwsze moduły systemu wspomagającego pracę szpitala wdrożono już prawie trzy lata temu. Powstał on na bazie gotowego produktu MedicAll krakowskiej firmy DOC Computers Systems. "Zmiany wprowadzone przez nas, a także na podstawie naszych sugestii, sprawiły, że jest to już zupełnie nowy produkt" - mówi ppłk dr Tomasz Zieliński, kierownik Zakładu Informatyki Medycznej warszawskiego Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej (CSK WAM). "Poszukiwaliśmy możliwie prostego narzędzia do informatyzacji tzw. białej części szpitala, a niejako przy okazji otrzymaliśmy dobre i tanie narzędzie do kontroli finansowej naszej działalności" - dodaje. Na razie system został wdrożony w Klinice Neurochirurgii. W miarę napływu środków finansowych zostanie zainstalowany w całym szpitalu.

Odciążyć lekarza

System MedicAll powstał na bazie modułu do obsługi ruchu chorych. Z czasem wprowadzono następne moduły do obsługi apteki, prowadzenia historii choroby, a także moduł, umożliwiający zlecanie i kontrolę realizacji wszelkiego rodzaju dyspozycji lekarskich. "Zyskaliśmy dzięki temu narzędzie wspomagające pracę lekarzy i pielęgniarek, przyspieszające chociażby prace biurowe" - mówi dr Leszek Delimat z Kliniki Neurochirurgii CSK WAM w Warszawie. "System nie tylko ułatwia nam pracę, ale wymusza także systematyzację pewnych czynności, związanych np. z prowadzeniem wymaganej prawnie dokumentacji" - dodaje.

System wyposażono w funkcje usprawniające nadzór nad hospitalizowanymi. Integracja modułów zleceniowego i aptecznego umożliwia lekarzom wgląd w informacje o dostępności poszczególnych preparatów, a także ich ewentualnych zamienników. Wszystkie dane na temat chorych wprowadzane do systemu są archiwizowane. Wyposażenie systemu w tzw. analizator umożliwia przeprowadzanie prostych analiz na podstawie chorób hospitalizowanych dotychczas pacjentów. Jest to niezmiernie przydatne chociażby ze względu na dydaktyczny charakter placówki.

Kontrola przykrótkiej kołdry

Jedną z ostatnich modyfikacji programu MedicAll jest moduł Medstat do analiz finansowych. Umożliwia on wyliczenie kosztów każdego zabiegu i operacji przeprowadzanej w klinice i to zarówno na podstawie danych uśrednionych, jak i jednostkowych. Dzięki wprowadzeniu nowych funkcji administracja szpitala może podać dokładny koszt leczenia szpitalnego każdego pacjenta, a także koszty "generowane" przez lekarzy i poszczególne pracownie szpitala.

Nowy moduł umożliwi wprowadzenie w działalność szpitala elementów rachunku ekonomicznego. "Na razie koszty poszczególnych zabiegów wylicza się według cennika ustalonego przez kasę chorych. Brakuje rozwiązań systemowych umożliwiających rozliczenia na podstawie rzeczywistych kosztów leczenia. Gdyby jednak wdrożono takie metody, jesteśmy gotowi na ich zastosowanie" - mówi ppłk dr Tomasz Zieliński.

Kompromis cenowy

MedicAll wykorzystuje bazę Microsoft Access 2.0, a jego największą zaletą jest prostota i niewielkie wymagania sprzętowe. System działa nawet na stacjach wyposażonych w procesor Pentium 100 MHz i 16 MB RAM.

Wdrożenie w Klinice Neurochirurgii kosztowało dotychczas ok. 100 tys. zł. Szpitalni informatycy twierdzą, że jest to kilka lub nawet kilkadziesiąt razy taniej niż w przypadku systemów dostępnych na rynku. Niska cena systemu jest efektem kompromisu między producentem systemu a specjalistami z Zakładu Informatyki Medycznej CSK WAM. Firma zgodziła się na jej obniżenie i udostępnienie kodu źródłowego systemu w zamian za prawo do wykorzystania w nim wszelkich poprawek i usprawnień dokonanych przez szpitalnych informatyków.


TOP 200