System z systemami

W dziedzinie wymiany informacji w 2000 r. pojawiło się kilka ciekawych rozwiązań.

W dziedzinie wymiany informacji w 2000 r. pojawiło się kilka ciekawych rozwiązań.

Tworzenie monolitycznych systemów mija się z celem. Konieczne jest zapewnienie mechanizmów, które pozwolą wymieniać dokumenty między różnymi systemami. Pomocnym narzędziem okazał się XML. Jako format tekstowy może być łatwo przesyłany siecią, a dzięki "wbudowanym" mechanizmom przekształcania dokument może zmieniać swój format tak, by pasował do systemu docelowego.

W 2000 r. powstało wiele implementacji prostych parserów XML i złożonych systemów konwersji. Dzięki nim niemal do każdego systemu można dodać "wyjście" w XML i interfejs, który pozwoli na importowanie danych w tym formacie.

Dalej idzie koncepcja tzw. usług Web. Jest to specyfikacja określająca sposób tworzenia interfejsów do aplikacji i publikowania go w Internecie. Technologie typu UDDI czy e-Speak pozwalają z jednej strony wyszukiwać usługi w globalnych repozytoriach, z drugiej określają, jak opisać oferowaną usługę, tak by jej interfejs był dostępny dla wszystkich, którzy chcą z niej skorzystać. Technologia wywoływania usług sieciowych jest oparta na protokole SOAP, który dostarcza mechanizmy zdalnego wywoływania procedur między różnymi systemami.

Na uwagę zasługuje nowy pomysł Microsoft - .NET. Jest to propozycja dotycząca sposobu tworzenia aplikacji, gdzie wyraźnie wyodrębniona jest warstwa usługowa systemu operacyjnego. Niemal tak jak w Javie mamy do dyspozycji specjalną warstwę CLS, która izoluje p-kod aplikacji od systemu operacyjnego. W przypadku .NET język programowania jest dowolny. Wymagane jest tylko, by był on zgodny z podstawowymi założeniami CLS (Common Language Specification).

Niemal wszystkie usługi udostępniane przez .NET są związane w jakiś sposób z XML. Mamy narzędzia do zdalnego wywoływania procesów oparte na SOAP, dwie podobne klasy obiektów odpowiadające za interfejs - jedną dostosowaną do wymagań HTML, drugą - do bogatych możliwości tworzenia interfejsów w Windows. Co najważniejsze, wszystkie elementy, które korzystają z .NET, mogą ze sobą współpracować. W C++ można tworzyć klasy dziedziczące z C# czy Visual Basica. Komponent napisany w Perlu może być osadzony w formatce VB i służyć do generowania raportów. Sun postawił na jeden, uniwersalny język "do wszystkiego". Microsoft po kilku latach odpowiedział rozwiązaniem, które stanowi wspólne środowisko dla wielu języków.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200