System w skali Beauforta

Szczeciński browar Bosman przygotowuje się do drugiego etapu wdrożenia systemu zintegrowanego.

Szczeciński browar Bosman przygotowuje się do drugiego etapu wdrożenia systemu zintegrowanego.

"Kiedy zakłada się, że po wdrożeniu pełnej funkcjonalności systemu nastąpi przerwa i faza jego dopracowywania, bardzo łatwo o spadek motywacji i zaangażowania pracowników" - mówi Magdalena Cioch, szef zespołu wdrożeniowego w Browarze Szczecińskim Bosman. "Kolejne prace przesuwają się w czasie. W naszym przypadku dotyczyło to szczególnie obsługi procedury inwestycyjnej" - dodaje. Dlatego dopiero po pół roku rozpoczęto II etap projektu. W ubiegłym roku przeprowadzono wdrożenie modułów finansowych systemu SAP R/3. Bosmanowi pomagała wtedy firma Apcon. Browar zaczął projekt nietypowo, bo od elementów wspomagających zarządzanie majątkiem trwałym. Powodem był fakt, że - w obliczu gwałtownego rozwoju firmy - dotychczas stosowane aplikacje automatyzujące te prace przestały wystarczać. W drugiej kolejności zainstalowano moduły rachunkowości finansowej i zarządczej.

Choć zastosowanie systemu zintegrowanego było samodzielną decyzją szczecińskiego browaru, o wyborze rozwiązania zdecydował fakt stosowania systemu SAP R/3 przez właściciela Bosmana - niemiecki browar Bitburg.

Z początkiem sierpnia br. firma podejmie decyzję o dalszym przebiegu wdrożenia. "Zdecydowaliśmy się jednak przeprowadzić najpierw analizy procesów logistycznych i wymagań informacyjnych. Po ich zakończeniu zadecydujemy o docelowym kształcie systemu zintegrowanego" - mówi Roman Czarnuch, dyrektor finansowy w Bosmanie. Przeprowadzenie analiz zlecono poznańskiemu Business Consulting Center, które wykorzysta w tym celu narzędzia ARIS firmy IDS Prof. Scheer.

W przypadku wdrożenia elementów logistycznych w pierwszej kolejności zostaną opracowane modele procesów biznesowych, a dopiero później nastąpi wdrożenie tych modułów. Oznacza to zmianę dotychczasowego sposobu prowadzenia projektu, gdyż podczas implementacji modułów finansowych, analizy przeprowadzano. "Musimy być przygotowani, że po zakończeniu analiz będziemy zmuszeni do dokonania daleko idących modyfikacji w standardowym modelu SAP R/3" - mówi Roman Czarnuch. Nie wiadomo jeszcze, jaka firma zostanie wybrana jako partner wdrożeniowy.

Bosman przy projekcie korzysta z pomocy informatyków niemieckiego browaru, co jest dla firmy sporym ułatwieniem. Niemieccy specjaliści pomogli w opracowaniu pewnych szczegółowych kwestii, które pojawią się podczas trwania projektu. System musi bowiem uwzględniać stworzone w Bitburgu specyficzne rozwiązania, takie jak niektóre raporty czy - pisane od podstaw w języku ABAP - komponenty dla systemu SAP R/3.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200