System szczególnej troski

Windows 2000 umożliwia tworzenie pliku crash dump, zawierającego wyłącznie informacje związane z procesami, powiązanymi z jądrem systemu (kernel-only). Jest to bardzo istotna możliwość, ponieważ Windows 2000 potrafi obsługiwać pamięci o rozmiarze nawet 64 GB i tworzenie pełnego pliku crash dump mogłoby trwać od kilku godzin do kilku dni w przypadku wyjątkowo silnych konfiguracyjnie maszyn.

Microsoft zapewnia również, że znacznie zoptymalizował działanie narzędzia CHKDSK, które uruchamiane jest w przypadku wykrycia niepoprawnego zamknięcia systemu i którego zadaniem jest wykrycie i poprawienie ewentualnych błędów na dyskach. W Windows 2000 ma ono działać dziesięciokrotnie szybciej niż w NT 4.0.

Dyskietka i walka z procesami

Po raz pierwszy system z rodziny NT będzie mógł także być diagnozowany z poziomu dyskietki startowej, wyposażonej w niezbędne narzędzia. Gdy serwer bądź stacja robocza nie będzie się uruchamiała z dysku twardego, administrator będzie mógł wykorzystać utworzony na dowolnym komputerze z Windows 2000 dysk startowy ze specjalną konsolą Recovery Console. Dzięki niej będzie mógł także dokonywać modyfikacji (usuwania i kopiowania plików) na partycjach FAT, FAT32 oraz NTFS nie stosujących mechanizmu szyfrowania systemu plikowego (Encrypted File System). Aby jednak dokonywać zmian, użytkownik będzie musiał się zalogować z poziomu tej dyskietki na konto z lokalnymi prawami administracyjnymi.

Błędnie napisane aplikacje (zwłaszcza aplikacje pisane dla serwera internetowego) mogą powodować uruchamianie wielu wzajemnie powiązanych procesów, które przy dużej ich liczbie mogą zająć całą pamięć RAM i doprowadzić do znacznego spowolnienia lub przerwania pracy serwera. Windows 2000 daje administratorom mocne narzędzie do walki z takimi procesami. Standardowy Task Manager pozwalał dotychczas "zabijać" jedynie pojedyncze procesy, a w nowym systemie może zamknąć jednocześnie wszystkie wzajemnie powiązane ze sobą. Jedynym warunkiem jest wskazanie procesu nadrzędnego i wydanie polecenia End Process Tree.

Zarządzanie

Windows 2000 Server udostępnia nowe technologie, umożliwiające zaawansowane zarządzanie komputerami z systemem Windows 2000 w wersji Professional bez konieczności stosowania dodatkowych, oddzielnie nabywanych i wdrażanych narzędzi.

Windows 2000 rozszerza technologię znaną jako Zero Administration for Windows (ZAW) o dodatkowe rozwiązania, które udostępniono pod wspólną nazwą IntelliMirror. Rozwiązanie to umożliwia administratorowi stworzenie zestawu standardów firmowych bądź grupowych dotyczących konfiguracji stacji roboczych i środowiska pracy użytkowników oraz egzekwowanie ich przestrzegania już bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności administracyjnych. IntelliMirror zarządza więc trzema aspektami środowiska pracy: danymi użytkownika, instalacją i zapewnieniem poprawnej pracy oprogramowania, z którego korzysta użytkownik (bez względu na to, którego komputera firma używa), oraz indywidualnymi ustawieniami konfiguracyjnymi systemu i wykorzystywanych aplikacji, określonymi dla danego użytkownika przez niego samego lub przez administratora.

Na technologię IntelliMirror składa się wiele mechanizmów, takich jak Group Policy, Offline Folders, Windows Installer, z których wszystkie oparte są na usługach katalogowych Active Directory.

Group Policy umożliwia stworzenie wzorcowych profili użytkowników zawierających szczegółowe informacje o tym, jakie aplikacje są dostępne użytkownikowi, jakie ma on prawa w systemie (np. czy może modyfikować wygląd pulpitu, instalować dodatkowe aplikacje itp.), gdzie są przechowywane dokumenty użytkownika, jakie dyski ma on mieć standardowo podłączone, które z dysków sieciowych mają być widoczne dla użytkownika jako lokalne itp. Jeśli użytkownik zaloguje się na komputerze, na którym nie ma zainstalowanej aplikacji zawartej w jego profilu, a jednocześnie spróbuje z niej skorzystać, to aplikacja ta automatycznie zostanie zainstalowana z serwera dystrybucyjnego. Za funkcję tę odpowiada technologia Windows Installer, która może wykonywać instalacje na żądanie według określonego scenariusza, bez żadnej interwencji ze strony użytkownika. Co więcej, Windows Installer przy uruchamianiu aplikacji już zainstalowanych sprawdza, czy nie brakuje w niej plików. Jeśli taki brak zostanie stwierdzony, Windows Installer automatycznie dogra te pliki na lokalny dysk twardy komputera aktualnie wykorzystywanego przez użytkownika. To samo stanie się, jeśli przez przypadek użytkownik skasuje niezbędny do pracy plik DLL bądź EXE.

Innym przydatnym komponentem IntelliMirror jest mechanizm Offline Folders. Umożliwia on użytkownikom wybranie katalogów sieciowych, które mają być automatycznie synchronizowane ze swoją kopią przechowywaną np. na komputerze przenośnym. Dzięki temu użytkownik może pracować na plikach, których oryginały znajdują się w sieci, nawet gdy komputer nie jest do niej podłączony. Po połączeniu jest realizowana synchronizacja plików wraz z ewentualnym rozwiązaniem konfliktów, gdy modyfikowany był zarówno oryginał pliku, jak i jego kopia.


TOP 200