System sprzedany

Elektrim sprzedał krakowską firmę dystrybucyjną System 3000 bielskiemu Techmexowi.

Elektrim sprzedał krakowską firmę dystrybucyjną System 3000 bielskiemu Techmexowi.

Za nie ujawnioną kwotę bielski Techmex objął 60% akcji Systemu 3000. W końcu czerwca br. zostanie powołana nowa rada nadzorcza spółki, a w lipcu br. zmieniony zarząd. Jak zapowiedział Jacek Studencki, prezes Techmex SA, nie przewiduje się "żadnej zmiany strategii rynkowej Systemu 3000". Oznacza to, że krakowska spółka utrzyma kontrakty dystrybucyjne z dotychczasowymi partnerami, jak Compaq czy Microsoft, którzy są jednocześnie związani z bielską firmą.

Przejęcie System 3000 było - jak twierdzą pozostali dystrybutorzy - zaplanowane w tym samym momencie, w którym Techmex zdecydował się kupić 100% udziałów w American Computers and Games. Obie transakcje sfinansował Bank Handlowy, który z końcem maja br. kupił akcje Techmexu o wartości 6 mln USD. Szacuje się, że Techmex za obie spółki zapłacił ok. 4 mln USD, płacąc 3-krotnie więcej za System 3000 niż ACAG.

Decyzja o przejęciu udziałów w System 3000 była o tyle zaskakująca, że o kontrolę nad krakowską spółką starał się jednocześnie koncern CHS i nieobecny wciąż na polskim rynku Ingram Micro. Jednak kiedy CHS za przejmowanie spółek płaci zwykle własnymi akcjami, tak Techmex kupując 60% akcji zapłacił gotówką.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200