System rejestrów w Ministerstwie Transportu zgromadzi informacje o zużyciu energii w budynkach

System jest częścią Krajowego Planu Działań dotyczącego Efektywności Energetycznej przygotowanego przez rząd. Ma on pomóc spełnić nam wymagania dyrektywy unijnej związanej ze zwiększeniem efektywności energetycznej. Za wykonanie i wdrożenie systemu odpowiada firma Pentacomp. Całkowita wartość umowy to prawie 250 tys. zł.

Dyrektywa Unii Europejskiej z 2010 roku w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która zacznie obowiązywać w 2021 roku wymaga od krajów członkowskich zwiększenia efektywności energetycznej. W celu efektywnego obniżenia zużycia energii w najbardziej newralgicznych sektorach gospodarki powstał program Global Environment Facility, zasilany środkami finansowymi m.in. przez Bank Światowy. W Polsce rząd przygotował Krajowy Plan Działań dotyczący Efektywności Energetycznej, a jednym z jego elementów jest System Rejestrów, który pozwoli zgromadzić informacje na temat zużycia energii w budynkach.

Platforma informatyczna, której stworzeniem zajmie się firma Pentacomp, ma obejmować 5 elementów. Jednym z nich jest panel administracyjny, który umożliwi bezpośrednie zarządzanie całym systemem, który będzie składał się z 4 modułów - rejestru umożliwiającego rejestrowanie i zarządzanie informacjami o osobach uprawnionych i pozbawionych uprawnień do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków, rejestru umożliwiającego rejestrowanie i zarządzanie informacjami o wszystkich budynkach użyteczności publicznej, rejestru umożliwiającego rejestrowanie w wersji on-line i zarządzanie informacjami o świadectwach charakterystyki energetycznej budynków i rejestru umożliwiającego rejestrowanie i zarządzanie informacjami o protokołach z przeglądów systemów ogrzewania i klimatyzacji.

Zobacz również:

  • Energetyczna transformacja w Energa-Operator S.A.
  • Policja z nową usługą - trwają testy e-Notatnika

Obsługa Systemu Rejestrów będzie odbywać się w przeglądarce internetowej. Wydajność Systemu będzie umożliwiać przetwarzanie do około 0,5 mln dokumentów w ciągu roku, z założeniem, że każdego roku ilość dokumentów będzie rosła o ok. 10%. System będzie umożliwiał grupowanie dokumentów, ich katalogowanie i wyszukiwanie. Wyposażony zostanie równie we wbudowany kontekstowy plik pomocy, dający użytkownikom możliwość łatwego i szybkiego dotarcia do potrzebnych informacji. System zostanie sfinansowany ze środków grantu Funduszu Efektywności Energetycznej GEF, otrzymanego przez Ministerstwo Gospodarki i wdrażanego przez BGK w ramach Projektu Efektywności Energetycznej GEF. Całkowita wartość umowy to kwota netto to 242 720 złotych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200