System plików Lustre trafił w nowe ręce

System plików Lustre - stosowany w komputerach HPC (High-Performance Computing) - został zakupiony przez firmę DataDirect Networks (DDN). W ostatnich latach oprogramowanie to zmieniało właściciela wiele razy, aby ostatecznie wylądować w Intelu. I to właśnie od tego znanego producenta procesorów firma DataDirect Networks kupiła kilka dni temu ten system.

Analitycy podkreślają, że oprogramowanie to trafiło wreszcie w odpowiednie ręce, ponieważ firma DataDirect Networks specjalizuje się systemach pamięci masowych klasy "enterprise". Można więc oczekiwać, że system plików Lustre złapie teraz przysłowiowy drugi oddech i po latach pewnego zapomnienia będzie go można w najbliższej przyszłości częściej spotkać w centrach danych.

Obie firmy poinformowały o dobiciu targu i o tym, że system ma nowego właściciela na targach International Supercomputing Conference (ISC), które odbyły się na początku czerwca we Frankfurcie (Niemcy).

Zobacz również:

  • Uprawnienia na Androidzie - jak złączyć bezpieczeństwo z wygodą
  • Nowe narzędzia ułatwiają zadanie przechodzenia na system Windows 11
  • Google Drive ostrzeże przed niebezpiecznym plikiem

System plików Lustre został opracowany w jednym z ośrodków akademickich, a pierwszą firmą, która zainteresowała się nim i weszła w jego posiadanie, był nieistniejący już Sun Microsystems, który jak wiadomo został przejęty przez firmę Oracle.

Ta potraktowała go po macoszemu i nie rozwijała. Ostatecznie po różnych perypetiach trafił do firmy Whamcloud, którą w 2012 roku kupił Intel, tworząc nawet w 2014 roku oparte na tym systemie nowe rozwiązanie dla superkomputerów, nadając mu nazwę Intel Enterprise Edition for Lustre.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200