System operacyjny OS/2 w najbliższej przyszłości

Na konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie IBM w kwietniu bieżącego roku, przedstawiciele koncernu przedstawili plany rozwojowe systemu operacyjnego OS/2.

Na konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie IBM w kwietniu bieżącego roku, przedstawiciele koncernu przedstawili plany rozwojowe systemu operacyjnego OS/2. Postanowiono obniżyć ceny zakupu systemu. Wersję Standard Edition 1.3 będzie można od września 1991 roku zakupić za 150 USD zamiast dotychczasowych 340 USD, wersję Extended Edition za 690, a nie jak dotychczas za 830 USD. Kolejną zmianą jest dodanie do systemu narzędzi pozwalających na tworzenie baz danych. Wersja Extended Edition dodatkowo wzbogacona zostanie o moduł Communication Manager umożliwiający przesyłanie danych między komputerami posługującymi się różnymi protokołami transmisji. Postanowiono także oddzielić od systemu OS/2 moduł LAN Requester, odpowiadający za pracę sieciową systemu, i zastąpić go modułem LAN Server, pełniącym te same funkcje, co LAN Manager firmy Microsoft. Zmiana ta wynika z nawiązania współpracy między biurem programów koncernu IBM i firmą Microsoft nad pracami rozwojowymi systemu OS/2.

IBM zapowiedział także wprowadzenie jeszcze w tym roku wersji 2.0 systemu OS/2. Nowa wersja będzie dostępna dla wszystkich dotychczasowych użytkowników za niewielka dopłatą, nie przekraczającą 100 USD

OS/2 w wersji 2.0 będzie mógł bez żadnych dodatkowych nakładek wykonywać programy pracujące pod MS-DOS oraz wprost wykonywać aplikacje przeznaczone dla środowiska Windows 3.0. System w tej wersji będzie wyposażony w graficzny interfejs użytkownika zapożyczony z programu Office Vision. Programiści z IBM obiecują, że nowa wersja OS/2 będzie dostarczana z pakietem instalacyjnym, gwarantującym użytkownikowi całkowitą zamianę sysytemu starego na nowy, bez konieczności ingerencji w posiadane oprogramowanie. Program instalacyjny sam rozpozna konfigurację komputera i uporządkuje zasoby dyskowe, dostosowując wszelkie procedury systemu do warunków wcześniej określonych przez użytkownika. IBM zapowiada, że nowy system operacyjny stanie się w niedługim czasie najprzyjaźniejszym dla użytkownika systemem nadzoru komputera osobistego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200