System obsługi kas elektronicznych

Kasiarz może ułatwić pracę w sklepie, hurtowni lub zakładzie gastronomicznym.

Kasiarz może ułatwić pracę w sklepie, hurtowni lub zakładzie gastronomicznym.

Firma InsERT wprowadziła niedawno na rynek nową wersję Kasiarza – programu, który umożliwia konfigurowanie i zarządzanie systemem kas elektronicznych. Kasiarz pracuje w środowisku DOS 5.0, ale jest w stanie korzystać z sieci komputerowej i np. w sklepie ułatwia wprowadzanie do pamięci kas informacji o sprzedawanych towarach, a w zakładach gastronomicznych pozwala na kontrolę dystrybucji towarów i usług.

Kasiarz jest podzielony na kilka modułów odpowiedzialnych za podstawowe funkcje. Operator Kasiarza może zajmować się komunikacją z kasami (odbiór raportów, przesyłanie danych, usuwanie towarów, import towarów), programowaniem kas, obsługą kartotek (kasy, towary, szablony kas, firmy, urzędy skarbowe) oraz ma dostęp do funkcji diagnostycznych, kontrolujących poprawność zaprogramowania kas. Moduł Szef (nadzorca pracy systemu) ma dostęp do raportów (towary, kasjerzy, kelnerzy, transakcje, sprzedaż godzinowa), terminarzy, przecen towarów oraz decyduje o uprawnieniach pracowników. Natomiast moduł Administrator oferuje dostęp do takich funkcji, jak: pomoc w razie awarii, konfiguracja, obsługa drukarek, kontrola parametrów. Umożliwia on definiowanie towarów, nadawanie kodów kreskowych i określa typ komunikacji z kasami (przez porty szeregowe lub czytniki kodów kreskowych). Ostatnim modułem systemu jest program do archiwizacji danych.

Kasiarz pozwala na wprowadzanie tekstów reklamowych drukowanych na paragonach i rachunkach, automatyczne przeprowadzanie zmian cen, importowanie danych z kas oraz eksportowanie raportów kasowych do plików tekstowych. Aplikacja służy także do analizowania zestawień i kontroli transmisji danych między komputerem a kasą. Program może być wykorzystywany do obsługi wielu firm.

Niestety, instalacja pakietu w środowisku Windows 95 nie jest prosta i niedoświadczony użytkownik może mieć pewne problemy. Przy pierwszym uruchomieniu programu należy podać hasło umieszczone w instrukcji obsługi (str. B7), inaczej Kasiarz nie rozpocznie pracy.

Obsługa pakietu nie jest zbyt intuicyjna, ale jego ważną zaletą jest możliwość współpracy z kilkunastoma modelami kas i drukarek fiskalnych, kilkoma przenośnymi systemami dla akwizytorów oraz wieloma modelami czytników kodów kreskowych. Program współpracuje z komputerowym systemem obsługi sprzedaży Subiekt 4.

<hr size=1 noshade>System obsługi kas elektronicznych: Kasiarz

Producent: InsERT, Wrocław

tel. (+71) 48 82 65

fax (+71) 72 83 18

Wymagania: komputer PC z procesorem min. 386SX, 4 MB RAM, 10 MB pamięci dyskowej, DOS 5.0

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200