System macOS 10.15 (Catalina) już dostępny

Apple udostępnił w tym tygodniu użytkownikom kolejną wersję systemu operacyjnego macOS zarządzającego komputerami Mac. Chodzi o oprogramowanie macOS 10.15 noszące roboczą nazwę Catalina.

Korporacja zaprezentowała pierwszy raz to oprogramowanie na swojej corocznej konferencji deweloperów (Worldwide Developers Conference) w czerwcu tego roku. Teraz nowy system macOS można już pobierać z firmowego sklepu Mac App Store (pakiet o wielkości 8 GB) i instalować na zgodnych z nim komputerach, które Apple wymienia na tej witrynie.

Właściciele komputerów Mac pracujących pod kontrolą systemu Mojave (wersja 10.14) 2018 mogą dokonać aktualizacji wybierając w oknie System Preferences (Preferencje systemowe) opcję Software Update (Aktualizacja oprogramowania) wyświetloną

Zobacz również:

W przypadku komputerów z systemem High Sierra (10.11), Sierra (wersja 10.12) lub High Sierra (wersja 10.13) sprawa jest bardziej skomplikowana. Muszą one zostać zaktualizowane przez pobranie nowego systemy bezpośrednio ze sklepu Mac App Store. Ale uwaga - ci nieliczni użytkownicy, którzy posiadają komputery pracujące pod kontrolą mocno już przestarzałych systemów Lion (wersja 10.7) lub Mountain Lion (wersja 10.8), muszą najpierw przejść na system El Capitan i dopiero wtedy na system Catalina.

I na koniec ważna uwaga. Proszę pamiętać o tym, że system Catalina akceptuje wyłącznie 64-bitowe aplikacje. Jeśli więc ktoś chce dalej uruchamiać na swoim komputerze aplikacje 32-bitowe, powinien na razie zapomnieć o systemie Catalina.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200