System informatyczny ZUS ma być gotowy do zmian w OFE

Trwa debata na temat zmian w ustawie o Otwartych Funduszach Emerytalnych. Jedna z możliwości zakłada, że ZUS będzie musiał przygotować subkonta, na których ma być zatrzymywane 5% pensji, która trafiała dotąd do OFE.

ZUS zapewnia, że zarówno organizacyjnie jak i informatycznie jest przygotowany na takie zmiany. Przedstawiciele zakładu zapewniają także, że realizacja ustawowych zapisów dotyczących redukcji wysokości składki przekazywanej do OFE z 7,3 proc. do 2.3 proc. nie nastręczy Zakładowi żadnych problemów. "Z punktu widzenia technicznego jest to zabieg bardzo prosty. Oczywiście do jego przeprowadzenia potrzebny jest czas. Na przygotowania wystarczy nam jednak 30 dni" - mówi przedstawiciel ZUS. I dodaje, że jeśli nowe przepisy wejdą w życie w maju to zapłacone za ten miesiąc składki będą już księgowane według nowych zasad.

Tak więc już od czerwca 5 proc składki każdego z 15 mln ubezpieczonych będzie księgowane na specjalnym subkoncie. "Należy podkreślić, że koncepcyjnie ZUS już dziś jest gotowy do przeprowadzenia wszelkich niezbędnych zmian w swoim systemie informatycznym, które będą służyć realizacji nowych rozwiązań prawnych" - wyjaśnia ZUS. Z ich wdrożeniem ZUS musi jednak czekać aż ustawa o zmianie niektórych ustaw związanych z systemem ubezpieczeń społecznych wejdzie w życie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200